Basınç Düşürücü Vanalar

Basınç Düşürücü Vanalar
Malzemeler : Pik ,Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik , Bronz , Özel Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Kendinden Kumandalı
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+700 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 200
Anma Basıncı : PN 16 – 250
Teklif Al

Basınç düşürücü vanalar prosesler için önemli bir sorun olan basınç yükselmelerine karşı pratik çözümler sunmaktadır. Farklı proseslerde kullanılabilmesi için çeşitli basınç düşürücü vana vardır. (-200 °C) – (+700 °C) sıcaklık değerleri arasında çalışabilirler. Ada Vana basınç düşürücü vana ürünlerinin anma çapı DN15 – DN 200 arasında olup anma basınçları PN 16 – PN 250 arasındadır.

Table of Contents

  Basınç Düşürücü Vana Nedir?

  Basınç düşürücü vana, sistem içerisindeki basınç olması gerekenin üzerine çıktığında basıncı kontrollü bir şekilde düşüren vanadır. Basınç yüksekliği sistemin düzgün çalışmasına engel olur. Sistemde yer alan pompa, vana, makine gibi teçhizatlara zarar verebilir. Bu yüzde güvenlik açısından basınç düşürücü vana kullanımı çok önemlidir.

  Basınç düşürücü vanalar sayesinde sistem sorunsuzca çalışır. Basınç düşürücü vana kullanılmayan sistemlerde öncelikle ekipmanlar sızdırma yapmaya başlar, sonra bozulurlar. Ve hatta borular patlayıp sistem tamamen kontrolden çıkabilir. Farklı özelliklere sahip Ada Vana basınç düşürücü modelleriyle tesisatınızın güvenliğinden emin olabilirsiniz.

  Basınç Düşürücü Vana Çalışma Prensibi

  Basınç düşürücü vanada bulunan ayar cıvatası, pilot vanayı açarak kontrol buharının vana orifisine girmesini sağlar. Pilot vana üzerindeki akış miktarı eğer kontrol noktasındaki akış miktarını geçerse vananın ana diyaframının altında basınç artışı yaşanır. Basınç artışı, zamanla geri dönme yayında bulunan basıncı aşarak ana vananın açılmasını sağlar.

  Ana vanadan basınca sebep olan buhar geçer. Buhar çıkış basıncını yükseltip pilot diyaframının altına iletimini sağlar. Diyaframın üst ve alt basıncı denge noktasına gelene kadar pilot vana kısılır. Kısacası basınç düşürücü vana çalışma prensibi içerdeki yüksek basıncın buhar yardımıyla düşürülmesi üzerinedir.

  Basınç Düşürücü Vana Çeşitleri

  Basınç, tesisat sistemlerini en fazla riske atan durumlardan birisidir. Güvenli bir çalışma ortamı için basınç düşürücü vana kullanmak gerekir. Farklı koşullardaki tesisatlarda kullanıma uygun olması için basınç düşürücü vanalar çeşitlendirilmiştir. Basınç düşürücü vana çeşitleri şöyledir:

  • Su Basınç Düşürücü Vana
  • 3 Yollu Basınç Düşürücü Vana
  • ¾ Basınç Düşürücü Vana
  • ½ Basınç Düşürücü Vana
  • Y Tipi Basınç Düşürücü Vana
  • Hava Basınç Düşürücü Vana
  • Yangın Basınç Düşürücü Vana
  • Dişli Basınç Düşürücü Vana

  Su Basınç Düşürücü Vana

  Su basınç düşürücü vana, basınç düşürme için en yaygın kullanılan vana modellerinden birisidir. Su tesisat sistemlerinin basınçtan dolayı zarar görmemesi için kullanımı tercih edilir. Tesisata monte edildiğinde su şebekesinden gelen giriş basıncını olması gereken değerde dengeler.

  3 Yollu Basınç Düşürücü Vana

  3 yollu basınç düşürücü vana boru hatlarının basınçtan dolayı zarar görmemesi için kullanılan valftir. Boyutu diğer vana modellerine göre küçük olduğundan tesisatın istenilen yerine kolayca monte edilebilir. Doğru boyutlarda seçimi yapıldığında tam sızdırmazlık ve tam güvenlik sağlar.

  ¾ Basınç Düşürücü Vana

  ¾ basınç düşürücü vana uygun ölçülerdeki tesisatlara monte edildiğinde tüm tesisatı yüksek basınçtan korur. Bu vanalar gaz, su, hava, kimyasal gibi farklı tipteki akışkanlarla birlikte kullanılabilir. Basınçtaki ani değişimler nedeniyle teçhizatların ve boruların hasar almaması için birçok sektör tarafından tercih edilmektedir.

  ½ Basınç Düşürücü Vana

  ½ basınç düşürücü vana (-200 °C) – (+700 °C) aralığındaki sıcaklık değerlerinde sorunsuzca tesisatı yüksek basınçtan koruyan valftir. Basınçtaki ani dalgalanmalardan sistemin işleyişi olumsuz etkilenmesin diye kullanılır. Paslanmaz çelik, pik, sfero, bronz gibi farklı malzemelerden üretilen çeşitleri mevcuttur.

  Y Tipi Basınç Düşürücü Vana

  Y tipi basınç düşürücü vana sahip olduğu tasarımdan dolayı bazı sistemler için ciddi avantajlar sağlamaktadır. Su tesisatı sistemlerinde şebekeden gelen suyun basıncı aniden yükselirse basıncı kontrollü bir şekilde düşürmektedir. Y tipi basınç düşürücü vanaların DN15- DN200 ve PN16 – PN250 aralıklarında modelleri vardır.

  Hava Basınç Düşürücü Vana

  Tesisat sistemlerde arızalanmaya sebep olan en yaygın nedenlerden birisi hava basıncıdır. Hava basıncı tesisatta aniden yükseldiğinde araç gereçlerin bozulmasına ve hatta patlamasına sebep olabilir. Bu nedenle hava basınç düşürücü vana kullanılıp önlem alınması gerekir.

  Yangın Basınç Düşürücü Vana

  Yangın sistemlerinde su basıncının aniden yükselmesinden kaynaklı olarak sorun çıkmaması için yangın basınç düşürücü vana modelleri kullanılır. Basınç olması gerekenin üzerine çıktığında vana devreye girerek basıncı hızla düşürür. Özellikle yangın pompası gibi kritik teçhizatlar için kullanımı çok önemlidir.

  Dişli Basınç Düşürücü Vana

  Yüksek basınç oluşması muhtemel olan tesisatlarda basınç düşürücü vana kullanılarak önlem alınır. Basınç düşürücü vanaların bağlantı tipine göre dişli ve flanşlı olmak üzere farklı iki modeli mevcuttur. Dişli basınç düşürücü vana tesisata kolayca monte edilerek tam sızdırmazlık ve yüksek basınç güvenliği ortamı sağlar.

  Basınç Düşürücü Vana Ne İşe Yarar?

  Yüksek basınç tesisatta yer alan tüm makine ve teçhizatlara zarar verebilir. Aynı zamanda yüksek basınçtan dolayı tesisattaki akışkan geçişi durabilir. Bu da işlerin aksaması ve yüksek maliyetler açığa çıkması anlamına gelir.

  Basınç düşürücü vana ise tesisata oluşan basınç dengesizliğini istenilen değere düşürmeye yarar. İstenilen basınç, akışkan tarafından gelen basınçtan daha düşükse istenilen basıncı ayarlamak için gerekli basınç düşüşünü yapar. Kısacası basıncı kontrol altına alır ve tesisatın basınç nedeniyle bozulmasını önler. Akışa aldırmadan tesisat içerisinde akış yönünde sabit bir basınç olmasını sağlar. Tesisat içerisinde basınç kontrol altında tutulmak isteniyorsa basınç düşürücü vana kullanılmalıdır. Hassas çıkış basınçlarının kontrolünü sağlamakta en iyi vana tiplerinden birisidir.

  Basınç Düşürücü Vana Nerelerde Kullanılır?

  Basınç düşürücü vana tesisat güvenliği için önemli vanaların başında gelir. Yüksek basınçtan dolayı tesisata bağlı olan araç gereçler ve makineler zarar görebilmektedir. Bu valfse tesisattaki yükselmeyi fark ettiğinde basıncı kontrollü bir şekilde düşürür. Bu nedenle vananın kullanımı oldukça yaygındır. Basınç düşürücü vana kullanım alanları şöyledir:

  • Yangın sistemleri
  • Ev-ofis tesisatları
  • Sanayide
  • Merkezi sistemlerde
  • Su dağıtım hatlarında

  BASINÇ DÜŞÜRÜCÜ VANA BOYUTLARI

  T6 Buhar için
  PN16- 250DN 15 – 200
  T7 – Buhar İçin
  PN16- 40DN 15 – 200
  T8 – Kızgın Buhar için
  PN16- 160DN 20/40 – 80/125
  T9 – Sıvılar ve Gazlar için
  PN16- 40DN 15 – 200
  T92 –Sıvılar ve Gazlar için
  PN16- 40DN 15 – 200
  T679 – Sıvılar ve Gazlar için
  PN16 – 40DN 15 – 65
  PRV-250 – Bütün Akışkanlar
  PN 16-250DN 15 – 250
  Bronz Basınç Düşürücüler
  PN16- 40DN 15 – 200

  Basınç Düşürücü Vana Fiyatları

  Basınç düşürücü vana fiyatları vananın sahip olduğu teknik özelliklere ve tasarımına göre değişiklik göstermektedir. Vananın boyutu, üretildiği malzeme, bağlantı tipi fiyatta değişikliğe sebep olan en önemli unsurlardır. Tesisatların güvenliğini sağlamak için basınç düşürücü vanalar en uygun fiyatlı çözümlerdir.

  Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede vana taleplerinizi karşılayabilmekteyiz. Bizimle iletişime geçerek birçok sektörde kullanıcı memnuniyetini kazanmış vana modellerimiz hakkında fiyat bilgisi öğrenebilirsiniz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa