Glob Vana

Glob Vana
Malzemeler : Çelik, Paslanmaz Çelik , Bronz, Diğer Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Volan , Dişli Kutulu, Elektrik, Pnömatik, Hidrolik
Sıcaklığı : (-200 °C) – ( +700 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 400 / ½” – 16”
Anma Basıncı : PN 16 – 500 / CL150-CL2500 150LB / 300LB / 600LB / 800LB / 900LB / 1500LB / 2500LB
Teklif Al

Glob vana özellikle hassas akış uygulamalarında sıklıkla tercih edilir. Tam sızdırmazlık ve güvenlik sağladığından birçok sektörde kullanımı mevcuttur. (-200 °C) – (+700 °C) aralığındaki ekstrem sıcaklık değerlerinde sorunsuz bir şekilde çalışabilir. Kullanılacağı sisteme göre vananın farklı anma basıncı ve anma çapına sahip olması gerekir. Ada Vana ile her zaman ihtiyacınıza uygun vana çözümlerine ulaşabilirsiniz.
Günümüz teknoloji ve mühendislik çizgisinden ayrılmayan Ada Vana, yurt içi ve yurt dışı stokları sayesinde ihtiyacınız olan vana taleplerini en kısa sürede karşılayabilmektedir. Bizimle iletişime geçerek glob vana talebinizi hemen iletebilirsiniz.

Table of Contents

  Glob Vana Nedir?

  Glob vana yüksek sıcaklık ve basınç değerlerinde hassas akışkanların geçişini kontrol etmeyi sağlayan vana türüdür. Glob vana sızdırmazlık konusunda oldukça etkili olduğundan dünya çapında tesisatlarda en fazla kullanılan vana türlerinden birisidir. Glob vanalar sağlam yapıları sayesinde sık kullanımda dayanıklı sonuçlar gösterir. Çok sık açılıp kapatılsa bile glob vana akışkanın kontrolünü sorunsuzca sağlar.

  Yüksek sızdırmazlık ve üstün performans gerektiren her sektörde glob vana gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Diğer vana türlerinde göre çalışma prensibiyle fark yaratan glob vana, sağladığı avantajlarla ön plana çıkar.

  Glob Vana Çalışma Prensibi

  Glob vanada hareketli bir disk ve borunun ortasında bulunan bir vana yuvası olur. Glob vana çalışma prensibi, diskin yuvaya oturması veya tamamen açılması üzerinedir. Vana kolu kullanılarak disk tamamen alçaltılıp yuvaya oturduğunda sıvı akışı kesilir. Glob vana ile hat içerisindeki akış durdurulabilir, yeniden başlatılabilir veya akış seviyesi düzenlenebilir.

  Glob Vana Ne İşe Yarar?

  Glob vana akışın ve basıncın düzenlenmesine yarayan vana çeşididir. Hattan geçen akışın zaman zaman kısılıp açılması gerekiyorsa bu iş glob vana ile yapılabilir. Glob vanalar yüksek basınç ve sıcaklığa dayanıklı oldukları için çevre için zararlı olan akışkanların taşınmasında kullanılabilirler. Gaz akışkanlar taşınırken sızdırmazlık gerekiyorsa glob vana sayesinde sızmadan geçişi yapılabilir.

  Glob Vana Nerelerde Kullanılır?

  Globe vana çok sık açılıp kapanmaya uygun, hassas akış kontrolü sağladığından farklı uygulama alanlarında kullanılır. Ayrıca glob vanalar yüksek basınç ve yüksek sıcaklık ortamlarına karşı dayanıklı olduğundan kullanım alanı geniştir. Glob vana kullanım alanları şöyledir:

  • Yakıt yağ sistemleri
  • Sıcak ve soğuk su tesisatları
  • Buhar tesisatları
  • Soğutma suyu sistemleri
  • Basınçlı hava tesisatları
  • Deniz suyu transferi
  • Kızgın yağ tesisatları
  • Asidik olmayan akışkan tesisatları
  • Kazan ve ana buhar çıkışları
  • Kanalizasyon
  • Kimyasal sistemler

  Glob Vana Çeşitleri

  Glob vanaların farklı tesisatlara uygun birçok çeşidi mevcuttur. Glob vana alırken vananın özellikleri göz öünde bulundurularak monte edileceği tesisata uygun olup olmadığına karar verilmelidir. Monte edildiği tesisata uygun olan globe vana çeşidi yüksek sızdırmazlık ve dayanıklılık gösterir. Akışkan geçişini güvenli bir şekilde yapabilmek için Ada Vana olarak sektörün ihtiyaçlarına uygun glob vana üretimi yapmaktayız.

  • Paslanma Glob Vana
  • Baskılı Glob Vana
  • Bronz Glob Vana
  • Buhar Glob Vana
  • Dişli Glob Vana
  • DN 25 Glob Vana
  • DN 100 Glob Vana
  • Pistonlu Glob Vana
  • Y Tipi Glob Vana
  • Pnomatik Aktuatölrü Glob Vana
  • Elektrik Aktuatörlü Glob Vana
  • Full Port Glob Vana
  • Kaynak Ağızlı Glob Vana

  Paslanmaz Glob Vana

  Paslanmaz glob vana türü sıvı ve gaz akışkan transferi olan sistemlerde kullanım için uygundur. Sıvı ve gazın yaratmış korozyondan vana etkilenmediği için sık sık açılıp kapanmada sorunsuz performans gösterir. Paslanmaz glob vananın kullanımı kolay olduğundan istenen her an akışkana müdahale edilebilir.
  Paslanmaz vanalar sunduğu avantajlardan dolayı kızgın yağ tesisatı, kimyasal sistemler gibi ağır sanayilerde kullanıma uygundur. Özellikleri ve uygun fiyatı paslanmaz glob vanayı birçok sektör için ön plana çıkarır.

  Baskılı Glob Vana

  Baskılı glob bana sızdırmazlık yüzeyinde aşınma olmadan uzun süre çalışabilen glob vana çeşididir. Bu vanalar asbest içermez. Herhangi bir sızdırma olmadığından atmosferi ve çevreyi kirletmez. Devamlı bakım gerektirmediğinden zor alanlara monte edilerek kullanılabilir.

  Baskılı glob vana; buhar, akaryakıt, basınçlı hava, LPG, kızgın yağ, kimyasal, sıcak su bulunduran sistemlerde sorunsuzca çalışır. Bu nedenle rafinerfiler, petrokimya sektörü, gıda sektörü, kağıt sektörü, enerji üretimi tesisleri gibi farklı alanlarda baskılı glob vanalara talep vardır.

  Bronz Glob Vana

  Bronz glob vana üretiminde ana malzeme olarak bronz kullanılır. Bronz gövdesi nedeniyle vana oldukça hafif olur ve birçok yere monte edilmek için avantaj sağlar. Bronz glob vanalar ticari ve endüstriyel uygulamalarda sıklıkla tercih edilir. Bu vanaların en fazla kullanıldığı alanlar sıcak-soğuk su, buhar, basınçlı hava ve gaz tesisleridir. Bronz glob vana da diğer glob vana çeşitleri gibi sık açılıp kapanmaya uygun ve sızdırmazdır.

  Buhar Glob Vana

  Buhar glob vana basınçlı hava sistemlerinin kontrol edilmesini sağlayan vana çeşididir. Tesisattaki akışı durdurmak, devam ettirmek veya düzenlemek için tercih edilebilecek en doğru vana modellerinden birisidir. Yüksek sıcaklık ve basınç altında dayanıklılığıyla dikkatleri üzerine çeker. Sıcak su sistemleri, kızgın su, deniz suyu, yanıcı olmayan akışkanlar ve buhar tesisatlarında kullanımı uygundur.

  Dişli Glob Vana

  Glob vanalar bağlantı tiplerine göre çeşitlenen valflerdir. Bu çeşitlerden birisi de dişli glob vanadır. Dişli glob vanaların bağlantı noktaları dişli sisteme sahiptir. Flanşlı veya SW/BW bağlantı kullanılmak istenmeyen tesisatlarda dişli glob vana tercih edilebilir.

  Tesisatta akışkanın geçişini kapama, açma ve kısma işlemleri için yüksek performans gösterir. Uygun fiyatlı olmasından dolayı da pek çok sektörün seçimi dişli glob vanadan yanadır.

  DN 25 Glob Vana

  DN 25 glob vana, bağlantı çapı DN 25 olan sistemlere monte edilebilir. Vananın sorunsuz bir şekilde çalışması için tesisatta anma çapına uygun alanlar oluşturulmalıdır. DN 25 glob vanalar hassas akış kontrolü için sektörde ön plana çıkan bir üründür. Yüksek basınç ve sıcaklıkta göstermiş olduğu kusursuz performans DN 25 glob vanaya olan talebi artırmaktadır.

  DN 100 Glob Vana

  Tesisatın bağlantı çapına göre DN 100 glob vana kullanıldığı görülür. DN 100 glob vananın farklı PN değerlerinde olan türleri vardır. İsteğe uygun bir şekilde farklı DN ve PN değerlerinde glob vanalar Ada Vana bünyesinde üretilir.

  Gövdeden atmosfere sızdırmazlık sağlar ve kullanımı çok kolaydır. Kağıt fabrikaları, gıda tesisleri, rafineriler, petrokimya tesisleri, enerji tesisleri gibi birçok farklı sektörde DN 100 glob vana tercih edilir.

  Pistonlu Glob Vana

  Pistonlu glob vana sızdırmazlık sisteminden dolayı diğer glob vana türlerinden ayrılır. Bu vanaların sızdırmazlık sistemi metal-elastik yapıdadır. Sızdırmazlığı sağlayan kapama elemanı bir pistondur. Ayrıca bu vanalar kapanırken sistemdeki tortu ve pislikleri temizler.

  Tortu ve pislikten dolayı vananın çalışması etkilenecek bir sistem varsa pistonlu glob vana kullanımına geçilmelidir. Pistonlu glob vana sürekli olarak bakım gerektirmez. Kısacası tesisatlar için en güvenli ve ekonomik çözümlerden birisidir.

  Y Tipi Glob Vana

  Y tipi glob vana, diğer glob vana çeşitlerinde görülen yüksek basınç düşüşüne alternatif olarak kullanılır. Y tipi glob vananın tasarımından dolayı vana akış direnci minimum seviyede tutulur. Diğer glob vanalarla kıyaslandığında bu vananın tasarımında yuva ve gövdenin tasarımı farklı açılara sahiptir.

  Y tipi glob vananın yuva ve gövdesi 45 derecelik açıya sahiptir. Bu da vananın tam olarak açılmadan önce daha düze bir akış yolu oluşturmasını sağlar. Böylece akışkana karşı yüksek direnç oluşmaz. Y tipi glob vana normal durumlarda kapalı pozisyondadır; akışın sirküle edilmesi gerektiği anlarda vana açılır. Su, yağ, hava, gaz, buhar bulunduran sistemlerde kullanıma uygundur.

  Pnomatik Aktuatörlü Glob Vana

  Pnomatik aktuatörlü Glob Vanalar, diğer Glob vanaların sağladığı kolaylıkların yanında basıncı kontrol etmeye ve basınca göre değişikliğe gitmeye yararlar. Pnomatik Aktuatör özelliği kullanılan Glob vanaın açılıp, kapatılmasına yararken gaz kullanılan sistemlerde çok etkilidir.

  Kullanıldığı sistemde basınç ve debinin kontrol edilmesine de yarayan Pnomatik Aktuatörlü Glob vanalar özellikle kimya alanında birçok farklı sistemde tercih edilir. Gaz ve hava içeren her sistem için de oldukçu uygundur.

  Elektrik Aktuatörlü Glob Vana

  Elektrik Aktuatörlü Glob vanalar açıplıp kapanan vanaların kullanıldığı sistemlerde hayati öneme sahiptirler. Gazların oransal kontrolünün sağlanmasını da sağlayan Elektrik Aktuatörlü Glob vanalar, Endüstriyel tesislerin güvenliğini sağlamak amacıyla da tercih edilirler. Çoğunlukla otomatik olarak çalışan Elektrik Aktuatörlü Glob vanalar elektriğin olmadığı durumlarda çalışmaları için manuel kontrol sistemine de sahiptirler.

  Full Port Glob Vana

  Full port glob vanalarda vanadan geçişte sistemde kullanılan maddenin akışında hiçbir azalma olmaz. Full port glob vanalar düz akış yoluna sahiptirler, yani sistemde kullanılan boruların yarıçapı ile Full port glob vananın yarıçapı birebir aynıdır. Bu nedenledir ki vanaya girişte ve çıkışta borudan geçen maddede azalma, artma olmaz. 

  Kaynak Ağızlı Glob Vana

  Kaynak ağızlı glob vanalar sisteme doğrudan kaynak edilmek için özel üretilmişlerdir. Sızdırmanın önüne geçmek için tercih edilirler ve neredeyse her sisteme uygundurlar. Doğrudan kazana veya boruya kaynak edildikleri için başka bir ürüne ihtiyaç duymadan tam sızdırmazlık sağlarlar. Kaynak ağızlı glob vana kimya, gıda ve petrol sistemlerinde farklı amaçlarla kullanılabilir.

  Glob Vana Ölçüleri

  Glob vana ölçüleri vananın hangi sisteme uygun olarak kullanılabileceğini gösteren uluslararası değerledir. Vananın anma çapını temsil etmek için DN ölçüsü, vananın anma basıncını temsil etmek içinse PN ve CL ölçüsü kullanılır. Vanaların sorunsuz bir biçimde çalışabilmesi için ölçülerine uygun tesisatlara monte edilmeleri gerekir.

  Metal Körüklü Glob Vanalar- Paslanmaz Çelik
  PN 25-40      CL150-CL2500DN 15-200
  Metal Körüklü Glob Vanalar-  Sfero Dköküm
  PN 16-25      CL150-CL2500DN 15-300
  Metal Körüklü Glob Vanalar- Dövme Çelik
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 15-50
  Metal Körüklü Glob Vanalar- Dökme Çelik
  PN 25-40      CL150-CL2500DN 15-400
  Glob Vanalar- Paslanmaz Çelik
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 15-50
  Glob Vanalar- Paslanmaz Çelik
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 32-250
  Glob Vanalar- Paslanmaz Çelik
  PN 63-160      CL150-CL2500DN 65-200
  Glob Vanalar- Sfero Döküm
  PN 16-25      CL150-CL2500DN 15-300
  Glob Vanalar- Dövme Çelik
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 15-50
  Glob Vanalar- Dövme Çelik
  PN 63-160      CL150-CL2500DN 15-50
  Glob Vanalar- Dövme Çelik
  PN 250-500      CL150-CL2500DN 15-65
  Glob Vanalar – Çelik Döküm
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 15-300
  Glob Vanalar – Çelik Döküm
  PN 63-160      CL150-CL2500DN 65-200

  Glob Vana Fiyatları

  Glob vana fiyatları vananın özelliklerine bağlı olarak değişir. Vananın üretiminde kullanılan malzeme, bağlantı tipi, tahrik ünitesi modeli gibi bazı unsurlar vananın fiyatında modele bağlı olarak değişime neden olur. Glob vana ihtiyaçlarınız için ekonomik çözümler arıyorsanız Ada Vana’nın uygun fiyatlı glob vana modelleri tam size göredir.

  Hemen bizimle iletişime geçerek size özel glob vana fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Güncel glob vana fiyatları ile kaliteli vanaları bütçe dostu fiyatlara sahip olma şansını elde edebilirsiniz. Vakit kaybetmeden iletişim formunu doldurup Ada Vana’nın avantajlarından faydalanabilirsiniz.

  Glob Vana Tamiri

  Glob vana yüksek sıcaklık ve basınca, aynı zamanda da sık açıp kapamaya dayanıklı bir vana modeli olduğundan sürekli olarak bakım ve tamir ihtiyacı doğmaz. Glob vana bozulduğunda genellikle zorlayıcı bir sorun vardır. Bu nedenle glob vana tamiri için daima uzman desteği alınmalıdır.

  Ada Vana bünyesinde sunduğumuz vana bakım ve tamiri hizmetimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Endüstriyel vana projelerinde satış sonrasında daima müşterilerimizin yanında yer almaktayız. Tüm bakım ve onarım işlemlerinde uzman ekibimizle sertifikasyonlara uygun bir şekilde süreci yönetmekteyiz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa