Küresel Vana

Küresel Vana
Malzemeler : Çelik , Paslanmaz Çelik , Bronz, Diğer Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı , Dişli
Tahrik Ünitesi : Kol, Dişli Kutulu, Elektrik Aktuatörlü, Pnömatik Aktuatörlü, Hidrolik Aktuatörlü
Sıcaklığı : (-60 °C )–(+270 °C)
Anma Çapı : DN 8 – 300 / ½” – 24”
Anma Basıncı : PN 10 – 63 / CL150-CL2500 / 150LB / 300LB / 600LB / 800LB / 900LB / 1500LB / 2500LB
Teklif Al

Küresel vana, akışkan kontrolünü sağlamak için sıklıkla tercih edilen kullanışlı vana modellerinden birisidir. Küresel vana kullanışlı olmasının yanı sıra uygun fiyatlı da olduğundan avantajlı bir endüstriyel çözümdür. Birçok tesisata uyum sağlayabilmesi açısından birçok küresel vana çeşidi bulunur.
Maksimum güvenlikte tesisatlar için Ada Vana bünyesinde yıllardır sektörün küresel vana ihtiyacını gidermekteyiz. Endüstriyel vana taleplerinizi bize ulaştırdığınızda yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde hızlıca taleplerinizi karşılayabiliriz.

Table of Contents

  Küresel Vana Nedir?

  Küresel vana içi boş yapısı ve delikli döner bilyesini kullanarak akışkan geçişini kontrol altında tutan vana tipidir. Küresel vananın içerisinde yer alan delikli bilye 90 derecelik açıyla hareket edebilmektedir. Bilyenin deliği, vana boşluğuyla aynı hizaya getirildiğinde vana açılmış olur ve akışkan geçişine izin verilir. Vana kolu çevrilerek bilyenin deliği vana duvarıyla aynı hizaya getirildiğinde ise akışkan geçişi tamamen kesilir.

  Küresel vana kolayca açılıp kapanabildiğinden akışkan geçişinin sıkça kontrol edildiği alanlarda öncelikli olarak tercih edilir. Boru hattında çok fazla yer kaplamadığından kolayca monte edilir. Basınç kaybının düşük olması da küresel vanayı diğer vanalar arasından ön plana çıkaran bir diğer özelliğidir. Küresel vana yapısı gereği sıvı akışını açık veya kapalı olarak iki farklı seçenekle sağlamaz. Aksine kolu çevirmenizle alakalı olarak ne kadar açılacağı isteğinize göre özelleşebilir.

  Küresel Vana Çeşitleri

  Uzun ömürlü, kolay kullanılabilen, sık açma-kapamaya uygun olan küresel vana çeşitleri birçok sektörde kullanılır. Yüksek performanslı ve güvenilir olması, küresel vanayı mükemmel bir proses kontrol seçimi haline getirmiştir. Oldukça kullanışlı olan küresel vanalar birçok farklı sisteme uyumlu olabilmesi için çeşitli modelleri mevcuttur. Küresel vana çeşitleri şöyledir:

  • Dişli Küresel Van
  • Flanşlı Küresel Vana
  • Mini Küresel Vana
  • Hidrolik Küresel vana
  • Paslanmaz Küresel vana
  • Dn50 küresel Vana
  • API Küresel vana
  • Krom Küresel Vana
  • PN 25 Küresel Vana
  • Pnömatik Küresel Vana
  • ½ Küresel Vana
  • Pirinç Küresel Vana
  • ¾ Küresel Vana
  • Floating Küresel Vana
  • Top Entry Küresel Vana
  • Elektrik aktüatörlü küresel vana
  • Pnomatik Aktüatörlü Küresel vana
  • Üç Yollu küresel vana

  Çok uzun gibi görünse bile listemizde görebileceğiniz tamamı Adavana tarafından kullanıcılar için üretilen küresel vanalarımızın hepsi kendi alanlarında çok kullanışlıdırlar ve oldukça tercih edilmektedirler. Listelemekle kalmadan, toplu vana çeşirlerini daha yakından tanımak için litemizdeki ürünleri yakından inceleyelim. 

  Dişli Küresel Vana

  Dişli küresel vana boru hatlarına dişli olarak bağlanır. Basıncın düşük olduğu akışkan hatlarında kullanıma uygundurlar. Akışkan geçişi tüm küresel vanalarda olduğu gibi içerisinde yer ala delikli kürenin hareketiyle sağlanır. Düz hatlarda kullanımının yanı sıra 3 borunun birleşim noktasında da akış yönünü belirleyebilmek için kullanılabilir.

  Flanşlı Küresel Vana

  Flanşlı küresel vana, flanş bağlantısı sayesinde ağır hizmet tipindeki borularda kullanılabilir. Flanşlı küresel vana kullanım kolaylığının yanı sıra uygun fiyatlı olmasıyla dikkat çeker. Bu nedenle birçok sektörün vazgeçilmez vana modeli olduğu söylenebilir. Özellikle kimya, petrol, gaz sistemlerinde kullanımı yaygındır.

  Vana flanşları paslanmaz olarak üretilir. Böylece vana daha dayanıklı hale gelir. Flanşlı küresel vanalara birçok alandan talep olduğundan çeşitli yerlerde kullanılabilmesi için farklı ölçülerde flanşlar üretilmektedir.

  Mini Küresel Vana

  Mini küresel vana küçük boyutlu olduğundan dar kullanım alanı sahip yerlere kolayca monte edilebilir. Mini küresel vana endüstriyel alanlarda, tesisatlarda, sulama sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. İçinden geçen akışkanın debisinin manuel bir şekilde ayarlanabilmesine olanak sağlar. Sık açılıp kapanmaya uygun yapısı sayesinde kolayca bozulmaz.

  Hidrolik Küresel Vana

  Hidrolik küresel vana, hidrolik sistemlere akışkanın kontrol edilebilmesini sağlayan küresel vana çeşididir. Hidrolik küresel vana sistemdeki akışkanı yönlendirmek, kontrol altında tutabilmek için özel olarak üretilmiştir. Ayrıca bu vanalar yüksek basınç ve sıcaklık altında çalışabilmektedir. Çeşitli hidrolik sistemlerde uzun ömürlü olarak çalışabilmesi için paslanmaz çelik, pirinç gibi farklı maddelerden imal edilir.

  Paslanmaz Küresel Vana

  Tesisatlarda çevresel faktörlerden dolayı bazı vana modelleri paslanabilir. Paslanmadan kaynaklı olarak vana eskisi gibi açılıp kapanamaz. Yani akışkan kontrolü yeterince sağlanamamaya başlar. Bu soruna çözüm olması içinse paslanmaz küresel vana üretilmektedir.

  Paslanmaz küresel vana sıcak veya soğuk su, gaz sistemlerinde herhangi bir paslanma ibaresi göstermeden uzun yıllar kullanılabilir. Çift yönlü akışkan transferini sorunsuz gerçekleştiren bu vanalar birçok sektörün aradığı maksimum verimi sunar.

  DN50 Küresel Vana

  Bir küresel vananın verimli olarak çalışabilmesi için uygun çaptaki hatta monte edilmesi gerekir. DN50 küresel vana, nominal çapı DN50 olan borularla birebir uyumlu olan küresel vana modelidir. Uluslararası ölçülere uygun olarak hazırlanmış ola DN 50 küresel vanalar, farklı anma çapı ve bağlantı özelliğine sahip imal edilir. Her sisteme uygun olan bir küresel vana tipi mevcuttur.

  API Küresel Vana

  API küresel vana sağlamış olduğu avantajlardan dolayı muadillerini geride bırakır. Birçok sektörde küresel vana çeşidi olarak API küresel vana sıklıkla tercih edilir. Tam açık ve kapalı konumlarda sorun yaşanmadan kullanım sunmasının yanı sıra sık açılıp kapanmaya da yapısı uygundur.

  API küresel vana yüksek basınçlı ortamda yüksek sızdırmazlık sağlar. Güvenilir tesisatlar için oldukça pratik bir yardımcı ekipman olduğundan kullanıcı memnuniyeti yüksek bir üründür. Özellikle makine imalatı ve petrol taşıma hatları gibi endüstriyel alanlarda API küresel vana vazgeçilmezdir.

  Krom Küresel Vana

  Küresel vanalar birçok alanda kullanılabilmesi için farklı malzemelerden üretilirler. Küresel vana üretiminde kullanılan malzemelerden biri ise kromdur. Krom küresel vana isteğe göre korozyonun yüksek olmadığı tesisatlarda kullanılabilir. Vananın ana malzemesi olarak krom kullanılmasının sunmuş olduğu bazı avantajlar vardır.

  PN 25 Küresel Vana

  PN 25 küresel vana uygun anma basınçlı sistemlerde yüksek performansla çalışır. Özellikle su sistemlerinde PN 25 küresel vana kullanımı sıklıkla görülür. Bu vananın tam geçişli, dişli gibi farklı bağlantı tipine sahip modelleri vardır. Ada Vana olarak PN 10-63 arası küresel vana modelleri üreterek sektörün ihtiyaçlarına hitap etmekteyiz.

  Pnömatik Küresel Vana

  Pnömatik küresel vana iki yönlü akış için uygun olan küresel vana çeşididir. Akışkanların geçişini açma/kapama ve geçiş oranını belirlemek için kullanılabilir. Akışkan transferlerinin en rahat kontrol edildiği vana modellerinden birisi olabilir.
  Aktüatörlü olması pnömatik küresel vanayı diğer küresel vanalara göre ön plana çıkarmaktadır. Aktüatör desteği sayesinde vananın rahat bir kullanımı vardır. Sıcak ve soğuk su tesislerinde, kağıt sanayisinde, gaz dağıtımında sıklıkla tercih edilir. Bu vananın tek dezavantajı aniden yapılan açma-kapama hamlelerine diğer küresel vana çeşitleri kadar uygun olmamasıdır.

  ½ Küresel Vana

  ½ küresel vana, 1/2” çapında küresel vana modelidir. Maksimum akışkanlık için tam geçiş sağlayabildiğinden kullanımı yaygındır. Güvenlikli bir vana modeli olduğundan içme suyu tesisatları ve şehir suyu şebekelerinde de sıklıkla kullanıldığı görülür. Açma-kapama kolunun sık kullanıma uygun olması ½ küresel vananın sağlamış olduğu bir diğer avantajdır.

  Pirinç Küresel Vana

  Pirinç küresel vana kompakt yapısı ve hafifliğiyle düşük sıcaklıklı sistemler için en makul küresel vana çeşitlerinden birisidir. Akış direnci çok düşüktür. Çalışma esnasında takılma sorunu olmadığından korozif ortamlarda güvenilir bir şekilde çalışabilir.
  Pirinç küresel vanalar kolay açılıp kapanabilir; aynı zamanda hızlı açma ve kapama yapmaya uygundur. Basınç kaybının az olması bu vanayı muadillerine göre ön plana çıkarmaktadır. Hafif ve az yer kaplamasına rağmen sızdırmazlık bakımından yüksek performans göstermesi pirinç küresel vanaya olan talebi artırmaktadır.

  ¾ Küresel Vana

  ¾ küresel vana ¾ inç çapa sahip olan tesisat hatlarının vazgeçilmezidir. Sık açılıp kapanmaya uygun olmasından dolayı akışkana hızla müdahale edilmesi gereken çoğu sektörün olmazsa olmazıdır. Yüksek performanslı olması, sızdırmazlığının iyi olması ve uygun fiyatlı olması ¾ küresel vanayı ön plana çıkaran genel özellikleridir.

  Kolay bozulan bir vana modeli olmadığından; performans ve verimlilik denilince akla ilk gelen küresel vana çeşitlerindendir. Farklı malzemelerden, farklı anma basıncından imal edilebildiği için birçok farklı tesisatta kullanılabilir.

  Floating Küresel Vana

  Kullanımı kolay olduğundan dolayı endüstrinin dikkat çeken yardımcı ekipmanı haline gelen floating küresel vana, farklı sektörlerde sıklıkla tercih edilir. Vana açıkken akış kesitinde daralma olmadığından basınç kaybı sıfıra yakındır. Floating küresel vana tam açık veya tam kapalı olarak kullanılabilir.

  Floating küresel vana dişli kutusu ve aktüatör montajına uygun yapıdadır. Böylece isteğe bağlı olarak aktüatör montajıyla daha işlevsel hale getirilebilir. Sürekli bakım gerektirmeyen bir ürün olduğundan tesisatın çeşitli bölgelerine takılabilir. Kullanımı her geçen gün yaygınlaşan bu vana özellikle LPG ve petrokimya sektörlerinde yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

  Top Entry Küresel Vana

  Sürekli bakıma ihtiyaç duyan boru hatlarında veya kritik yerlerde bulunan boru hatlarında tamiri en kolaya indirmek için tasarlanan Top entry küresel vanalar, vananın tamamı sökülmeden sadece seat ve kürelerini sökmenizi sağlayarak işinizi kolaylaştırı.

  Elektrik Aktüatörlü Küresel Vana

  Çeyrek turda dönüp açılabilen küresel vanalar için elektrik aktüatör çok uygundur. Elektrikli aktüatörlü küresel vana elektrik kuvvetini küresel vananın açılıp kapanmasını için kullanır.

  Pnomatik Aktüatörlü Küresel vana

  Sistemi uzaktan kontrol edebilmenizi sağlayan Pnomatik aktüatörlü küresel vana işinizde çok kolaylık sağlayacak bir modeldir. Pnomatik aktüatörün küçüklüğü ve işlevi size çalışacak uygun ortamı sağlar.

  Üç Yollu Küresel Vana

  90 derece açıya sahip olan üç yollu küresel vanalar, küre, bağlı kol ve mil sayesinde çalışır. Üç yollu küresel vanalar, milin yukarı ve aşağı hareket etmesi sonucunda akışın kontrolünü sağlarlar.

  Küresel Vana Çalışma Prensibi

  Küresel vana delikli bir gövdeden ve döner ortası boşluklu bir bilyeden oluşur. Küresel vana çalışma prensibi bilyenin deliği kapatarak akışkan geçişini durdurmasına dayanır. Bilyede bulunan boşluktan akışkan geçişi sağlanır. Kol çevrildiğinde ise bilye kendi ekseni etrafında 90 derece döner ve artık bilyenin deliği akışla aynı hizada olmaz.

  Küresel Vana Ne İşe Yarar?

  Küresel vana sızdırmaz bir tesisat için tercih edilebilecek vana çeşitlerinden birisidir. Akışın kontrol edilip kapatılmasını sağlayan vanadır. Tesisatlarda kapatma vanası olarak kullanılır. Basit ve hızlı bir kullanım sağlar. Akışkan direnci küçük olduğu için akışkanlarının doğru düzende ilerlemesine imkan tanır. Yüksek basınçta bile sızdırmazdır.

  Küresel Vana Nerede Kullanılır?

  Küresel vana hem teknik özellikleri hem de çalışma prensibinden dolayı birçok sektör tarafından kullanılan vana türüdür. Hafif olması, az yer kaplamasından dolayı tesisatlara kolayca monte edilebilmektedir. Farklı yapılardaki tesisatlarda güvenle çalışabilmesi için Ada Vana kalitesiyle faklı malzeme, anma çapı ve anma basıncındaki küresel vanaları beğenilerinize sunmaktayız.

  Küresel vana yalnızca ağır sanayi alanlarında değil gündelik alanlarda da sıklıkla kullanılabilir. Düşük basınç kaybı ve yüksek sızdırmazlık özelliği küresel vananın bu denli yaygınlaşmasının en önemli unsurlarıdır.

  Küresel vana kullanım alanları şöyledir:

  • İçme suyu tesisatları
  • Doğal gaz tesisatları
  • Kimya sektörü
  • Kağıt fabrikaları
  • Gıda tesisleri
  • Isıtma-soğutma hatları
  • Petrokimya sektörü
  • Gemi inşaatları

  Küresel Vana Fiyatları

  Küresel vana fiyatları vananın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Vananın üretildiği malzeme, vana çapı, anma basıncı, bağlantı tipi fiyatlarda etkili olan en temel unsurlardır. Çelik küresel vana ile bronz küresel vananın fiyatı aynı değildir. Aynı şekilde ½ küresel vana fiyatları ¾ küresel vana fiyatları ile kıyaslandığında fark olduğu görülür.

  Kullanımının kolay olması ve sağladığı avantajların çok olmasından dolayı sıkça tercih edilen küresel vanaları Ada Vana kalitesiyle üretiyoruz. Yüksek kalite ve uygun fiyatı buluşturarak sektörün en büyük vana üreticisi ve tedarikçisi unvanını koruyoruz. Size özel küresel vana fiyatlarını öğrenmek isterseniz teklif al formunu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Küresel Vana Ölçüleri

  Küresel vana birçok sektörün en fazla kullandığı vana modelidir. Farklı özelliklerdeki tesisatlara uyum sağlayabilmesi için küresel vana ölçüleri değişiklik gösterir. Ada Vana küresel vana modelleri geniş ölçü aralıkları sayesinde sektörü ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Küresel vana ölçüleri şu şekildedir:

  KÜRESEL VANA KALİTE STANDARTLARI

  Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin  Tıklayın!

  KÜRESEL VANA ÖZELLİKLER

  Malzemeler :Çelik , Paslanmaz Çelik , Bronz, Diğer Malzemeler
  Bağlantı :Flanşlı, Kaynak Ağızlı , Dişli
  Tahrik Ünitesi :Kol, Dişli Kutulu, Elektrik Aktuatörlü, Pnömatik Aktuatörlü, Hidrolik Aktuatörlü  
  Sıcaklığı :(-60 °C )–(+270 °C)
  Anma Çapı :DN 8 – 300  / ½” – 24”
  Anma Basıncı :PN 10 – 63  /  CL150-CL2500 / 150LB / 300LB / 600LB / 800LB / 900LB / 1500LB / 2500LB
   

  KÜRESEL VANA BOYUTLAR

  Küresel Vana- Kaynak Ağızlı – Çelik
  PN 25-40       CL150-CL2500DN 25-150
  Küresel Vana – Dövme Çelik – Çelik
  PN 16-40        CL150-CL2500DN 15-100
  Küresel Vana – Sfero Döküm
  PN 10-16        CL150-CL2500DN 25-150
  Küresel Vana – Çelik
  PN 25-40       CL150-CL2500DN 10-250
  Küresel Vana – Çelik
  PN 25-40       CL150-CL2500DN 15-250
  Küresel Vana – Dökme Çelik
  PN 10-16        CL150-CL2500DN 15-300
  Küresel Vana – Dökme Çelik
  PN 25-40       CL150-CL2500DN 15-300
  Küresel Vana – Dökme Çelik
  PN 40-63      CL150-CL2500DN   8-100
  Küresel Vana – Karbon  Çelik
  PN 16-40      CL150-CL2500DN 20-200

  Küresel Vana Ağırlıkları

  Vananın performansının olumsuz etkilenmemesi ve bozulmaması için ağırlığına uygun bir tesisatta yer alması önemlidir. Vananın ağırlığını taşıyamayacak olan bir tesissatta zamanla aşınma ve kırılmalar oluşmaya başlayabilir. Bu nedenle vana satın alınmadan önce ağırlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  Küresel vana ağırlıkları ham maddesine ve boyutlarına göre değişir. Böylece istenilen her yerde küresel vana kullanımı mümkündür. Örneğin; ağır vanaları taşıyacak güçte olmayan tesisatlara hafif bir küresel vana modeli olan pirinç vana tercih edilebilir. Vana ağırlığının önemli olmadığı prosesler içinse dövme çelik küresel vana kullanılabilir.

  Neden Küresel Vana Tercih Etmelisiniz?

  Küresel vanalar birçok alanda kullanılan, özelleştirilebilen kullanıcı dostu vana tipleridir. Aslında ne kadar çok kullanıldıkları bile onları tercih etmenize neden olabilecekken vana tercihinizi küreselden yapmanıza neden olacak bazı nedenlerden bahsedelim. Adavana küresel valfleri çoğu seri üretim valflerinin aksine özel olarak ihtiyacınıza göre üretilir. Çalışma alanınıza göre üretildikten sonra küresel vanalar;

  • Sızdırmazlığı en iyi olanlar arasındadırlar,
  • Özelleştirilebilir yapıları vardır,
  • Yarı açık, yarı kapalı olarak çalışabilirler,
  • Yüksek basınçlara dayanabilirler,
  • Yüksek sıcaklıklara dayanabilirler ve
  • Farklı alanlarda kullanılabilirler

  Yukarıda listelediğimiz özellikleri düşünüldüğünde küresel valflerin neden birçok alanda bu kadar fazla kullanıldığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kolay açılıp kapanan yapılarıyla ve diğer vanalara nazaran az yer kaplamalarıyla da kullanıcı dostudurlar. 

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa