Pislik Tutucu

Pislik Tutucu
Malzemeler : Pik, Sfero Çelik, Paslanmaz Çelik, Bronz , Diğer Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Volan, Dişli Kutulu, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik
Sıcaklığı : (-200 °C)- (+700 °C)
Anma Çapı : DN 15-300
Anma Basıncı : PN 16-160
Teklif Al

Pislik tutucu tesisat için önemi büyük olan elemanlardan birisidir. Bu nedenle Ada Vana pislik tutucu modellerimiz birçok sektör tarafından kullanılmaktadır. Üretimini yapmış olduğumuz pislik tutucuların yapımında kullanılan malzemenin cinsi, anma çapı, anma basıncı, bağlantı tipi gibi özellikleri değişiklik göstermektedir. Böylece pislik tutucular farklı yapılardaki tesisatlarda uzun yıllar yüksek performansta kullanılabilmektedir.

Table of Contents

  Pislik Tutucu Nedir?

  Pislik tutucu tesisat hatlarında yer alabilen yabancı maddeleri filtreleyip tutan tesisat ekipmanıdır. Pislik sebebiyle birçok boru hattında tıkanıklık, üretimde sağlık bozucu uygulamalar yaşanabilirken pislik tutucular tüm bunların olmasını engeller. Bu nedenle pislik tutucu kullanımı oldukça geniştir ve birçok endüstriyel sistem için vazgeçilmez bir elemandır.

  Pislik tutucuların işlevi boru hattında yer alan diğer ekipmanları korumaktır. Pompalar, sayaçlar, kontrol vanaları, regülatörler pislik tutucu sayesinde aksamadan çalışabilirler. Pislik tutucu prosesteki akışkanın sürekli olarak temiz olmasını sağlar.

  Pislik Tutucu Çeşitleri

  Pislik tutucu tesisatlar için hayati öneme sahip olduğu için kullanımı çok yaygındır. Farklı tipteki tesisatlarda kolaylıkla kullanılabilmesi için ihtiyaçlara göre çeşitlendirilmiştir. Pislik tutucu çeşitleri şöyledir:

  • Paslanmaz Pislik Tutucu
  • Flanşlı Pislik Tutucu
  • Y Tipi Pislik Tutucu
  • T Tipi Pislik Tutucu
  • Çamur Tipi Pislik Tutucu

  Paslanmaz Pislik Tutucu

  Paslanmaz pislik tutucu işlevselliğiyle ön plana çıkan, kullanım ömrü uzun bir üründür. Paslanmaz yapısı sayesinde her akışkan çeşidiyle çalışabilir. Gövdesinde herhangi bir oksidasyon veya aşınma görülmez. Birçok sektörde boru hatlarındaki pis ve yabancı maddeleri tutmak için kullanılır.

  Paslanmaz pislik tutucu, boru hatlarındaki kirliliğin önüne geçebilmek adına tercih edilebilecek en kolay yollardan birisidir. Kullanıldığı boru hattını uzun ömürlü hale getiren bu ürün tesisatların çeşitli yerlerine monte edilebilir. Tüm bu artı özelliklerin yanı sıra uzun süreli kullanılabilmesi paslanmaz pislik tutucuyu endüstrinin vazgeçilmezi haline getirmiştir.

  Flanşlı Pislik Tutucu

  Flanşlı pislik tutucu modelleri çeşitli boru hatlarında, farklı tipteki akışkanların içerisinde yer alan yabancı maddeleri ayrıştırabilen kullanışlı ürünlerdir. Flanşlı pislik tutucu pratik kullanımdan dolayı çoğu sektörde yer alır. Flanşlı pislik tutucu kullanmanın tek avantajı yabancı maddeleri ayrıştırması değildir. Flanşlı pislik tutucu sayesinde boru hattında yer alan ekipmanlar pislikten zarar görmeden uzun yıllar çalışabilirler.


  Y Tipi Pislik Tutucu

  Ada Vana Y tipi pislik tutucu (-200 °C) ile (+700 °C) aralıklarındaki ekstrem sıcaklık değerlerinde proses ekipmanlarını korumak için sorunsuzca çalışır. Sıvı, gaz, buhar, doğalgaz, sıcak su, LPG, fuel-oil tipi akışkanları kullanan sektörler Y tipi pislik tutucunun sıklıkla kullanıldığı alanlardır. Y tipi pislik tutucu sayesinde istenmeyen maddelerin boru hattına geçişi engellenir.

  Yabancı maddelere karşı filtre gören ürünün tesisatta yer alan diğer ekipmanlar için önemi büyüktür. Y tipi pislik tutucu sayesinde proses pislikten dolayı tıkanıklık veya düzensizlik yaşamaz. Kullanım ömrü uzun olan pislik tutucular aynı zamanda sık bakım gerektirmezler.

  T Tipi Pislik Tutucu

  T tipi pislik tutucu, akışkanların içerisinde bulunan pislik, tortu ve diğer yabancı partikülleri ayrıştıran tesisat elemanıdır. Pik, sfero çelik, paslanmaz çelik, bronz gibi çeşitli malzemelerden yapılabilmektedir. Tesisatta göre flanşlı, kaynak ağızlı veya dişli çeşidi tercih edilebilir. Sistemdeki diğer ekipmanları koruması için en sık tercih edilense T tipi flanşlı pislik tutucu modelleridir.
  Akışkanda bulunan yabancı maddelerden dolayı tesisatta yer alan ekipmanlar zarar görecekse T tipi pislik tutucu önlem almak için en kolay çözümdür. Uygu fiyatıyla dikkat çeken ürünün kullanıcı memnuniyeti oldukça yüksektir.

  Çamur Tipi Pislik Tutucu

  Çamur tipi pislik tutucu, akışkan içerisinde yer alan çamuru filtreleyerek ayrıştırması için kullanılır. Çamurdan dolayı pompa, vana, sayaç gibi ekipmanların zarar görmemesi için pislik tutucu kullanımı önemlidir. Çok geniş kullanım alanına sahip olan çamur tipi pislik tutucu sistem sağlığı için sıkça kullanılan bir üründür.

  Pislik Tutucu Çalışma Prensibi

  Pislik tutucu boru hattındaki akışkanın içerisindeki katı partikülleri filtresi vasıtasıyla süzerek hattan uzaklaştıran ekipmandır. Süzme filtresi delikli veya tel örgü olabilmektedir. Oldukça basit bir çalışma prensibi olan bu alet, tesisattaki diğer ekipmanların sorunsuzca çalışabilmesi için çok önemlidir. Pislik tutucu sayesinde arızalardan kayaklı olan birçok maliyetten tasarruf edilmiş olunur.

  Pislik Tutucu Ne İşe Yarar?

  Akışkanın içerisinde yer alan yabancı maddeler hat boyunca dolandığında valflere ve diğer ekipmanlara hasar verebilir. Hatta yaşanan arızalardan dolayı hat işleyemez hale gelebilir. Hem tamirat bedelleri hem de hattın durmasından kaynaklanan iş kaybı bedelleri bütçe açısından yorucudur. Tam bu noktada Ada Vana pislik tutucu ürünleri devreye girerek tüm masraflara engel olur.

  Filtresi yardımıyla yabancı maddeleri tutarak hattın diğer elemanlarının zarar görmemesini sağlar. Pislik tutucu sayesinde hat her zaman temiz ve güvenilir olur. Pisliklerden kaynaklı olarak üretim durmaz, ekipmanlarda bozulma görülmez.

  Pislik Tutucu Nerelerde Kullanılır?

  Pislik tutucu tesisatta bulunan sayaç, vana, pompa, buhar kapanı, regülatör ve diğer ekipmanları koruması için kullanılır. Uygun maliyetli ve kullanışlı bir ürün olmasından dolayı kullanım alanı oldukça yaygındır. Birçok sektörde pislik tutuculardan faydalanılır. Pislik tutucu kullanım alanları şöyledir:

  • Kimya sektörü
  • Petrol
  • Elektrik üretimi
  • Denizcilik
  • Isıtma-soğutma hatları
  • Gıda tesisleri
  • Rafineriler
  • Petrokimya sektörü
  • Demir-çelik fabrikaları
  • Merkezi ısıtma
  • Kağıt fabrikaları

  Pislik Tutucu Kalite Standartları

  Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin  Tıklayın!

  Pislik Tutucu Özellikleri

  Malzemeler :Pik, Sfero Çelik, Paslanmaz Çelik, Bronz , Diğer Malzemeler
  Bağlantı :Flanşlı, Kaynak Ağızlı, Dişli
  Tahrik Ünitesi :Volan, Dişli Kutulu, Elektrikli, Pnömatik, Hidrolik
  Sıcaklığı :(-200 °C)- (+700 °C)
  Anma Çapı :DN 15-300
  Anma Basıncı :PN 16-160
   

  PİSLİK TUTUCU BOYUTLARI

  Pislik Tutucu – Pik Döküm
  PN 16DN 15-300
  Pislik Tutucu – Paslanmaz Çelik
  PN 16-40DN 15-250
  Pislik Tutucu – Dövme Çelik
  PN 16-40DN 15-250
  Pislik Tutucu – Dövme Çelik
  PN 63-100DN 15-200
  Pislik Tutucu – Dövme Çelik
  PN 160DN 15-200

  Pislik Tutucu Fiyatları

  Pislik tutucu fiyatları ürünün malzemesi, bağlantı tipi gibi bazı özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ada Vana olarak uygun fiyatlı ve kaliteli pislik tutucu modellerimizle birçok sektörün ihtiyacını karşılamaktayız. Size özel pislik tutucu fiyatlarını öğrenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede taleplerinizi karşılayabilmekteyiz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa