Çekvalf Çeşitleri ve Uygulama Alanları 2021

Pek çok sistemde sağladığı ekstra katkılar ile endüstrilerde kolaylıklar sunmaya devam eden vana çeşitleri, farklı gruplar dahilinde incelenebilmektedir. Her vana türünün kendine has bir yapısının ve özelliğinin olduğu bilinirken, bu bağlamda çek vanalar da yoğun bir ilgi görmeye devam ediyor. Barındırdığı özellikler ile tek yönlü akışkanlarda sistemin düzenlenmesine olanak tanıyan çekvalf çeşitleri, alıcıların işlerini daha da kolay bir hale getiriyor.

Çekvalf Ne İşe Yarar?

Çek vanalar ile birlikte alıcılar ürünü kullandıkları taktirde tek yönlü sistemler büyük avantajlar sahip olabiliyor. Seçim kriterlerine uygun olduğu taktirde, ürün çok büyük artı değerler sağlıyor.

Klapenin rahat ve takılmadan hareket edebilmesinin sağlanması durumunda çekvalfler çok rahat bir biçimde kullanılabilmektedir. Özellikle tek yönlü akışkanlarda düzenleme ve açma kapama işlemlerinin kolayca yapılabildiği modeller, çekvalf adı altında gruplanmıştır. Kendi içinde de farklı modellere ayrılmasından dolayı her ürünün sağladığı katkılar farklı olabilmektedir. Dolayısıyla alıcılar, bahsi geçen avantajlara ve diğer unsurlara dikkat ederek tercih yapabilir.

Çekvalf Çeşitleri

Vanalar, tek yönlü veya çift yönlü olarak akışkanların kontrol edilebilmesini sağlamaktadır. Bu bağlamda tek yönlü akışkanların düzene oturabilmesi adına büyük katkılar sağlamaktadır. Farklı sektörlerde tercih edilebilen bir model olan çek vanalar, yangın söndürme sistemlerinde ağırlıklı olarak kullanılabilmektedir.

Tek yönlü akışkanın gidişatını kontrol edebilen çek vanalar, yangın söndürme sistemlerinin olmazsa olmazı konumunda yer almaktadır. Akışkanların aksi istikamette hareket etmesini engelleyen çek vana modeli, sıcak ve soğuk su sistemleri için de sık sık tercih edilmektedir. Basınçlı havaya karşı olan dayanıklılığı, asit sıvı akışkanların geçeceği sektörlerde de kullanılmasını beraberinde getirmektedir.

175 ile 300psi basınç değerlerinde de kullanılabilen çek vanalar, 120 dereceye kadar olan çalışma sıcaklıklarına uygun olmasından dolayı kullanılmaktadır.

Çekvalf Ölçüleri

Ölçüt ve boyut olarak da değişebilen bir model olan çekvalf ürünleri, farklı ölçülerdeki üretimler için de son derece uygundur.

Dişli Bağlantılı swing tip çek vanalar, flanşlı bağlantılı swing tip çek vanalar, wafet çift klapeli çek vanalar ve yivli çift klapeli çek vanalar, sektör içerisinde sık sık tercih edilir.

Uygulama alanları olarak da pek çok farklı alanda ön plana çıkan modeller, fiyat performans bağlamında düşünüldüğü taktirde fazlasıyla büyük avantajlar sağlamaktadır. Çünkü ürünün kullanım alanları, özellikle yangın söndürme sistemleri düşünüldüğü zaman hayati bir öneme sahiptir.

Çekvalf Uygulama Alanları

Çekvalf modelleri, günümüzde itfaiye dolum ağızlarında da tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra kat girişlerinde de tercih edilebilen çek vanalar, pompa basma hatlarında da kullanılabilecek özelliklere sahiptir.

Tüm bu avantajları ile kullanılabilen çek vanaları en uygun fiyat aralıkları ile satın almak istiyorsanız, Adavana’yı ziyaret ederek fiyat listesini görebilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek