Check Vana Çeşitleri 2021

Hayatı kolaylaştıran unsurların başında gelen vana sistemleri, çeşitli alternatifleri ile karşımıza çıktığı için seçim imkanı tanımaya devam etmektedir. Bu bağlamda da check vana modelleri, en çok ilgi gören ve barındırdığı özellikler ile beğeni toplayan vanaların başında gelir. Alıcıların farklı sektörler dahilinde kullandığı ve hayatını kolaylaştırdığı vanalar, akışkanların kontrolünün sağlanması konusunda ekstra katkı sağlamaktadır. Özellikle basınç gerektiren yerlerde kullanılabilen vanalar olduğu gibi, sıcak ve soğuk sistemlerde de tercih edilebilen alternatifler de bulunmaktadır.

Birçok farklı özelliğe sahip olan check vana modeli, farklı tiplerde alternatifler barındırdığı için de tercih edilmektedir. Birçok vana çeşidi gibi kendine has özellikleri, kullanılacak olan endüstrilerde büyük avantaj sağlamaya devam ediyor.

Çek Vana Nedir?

Check Vana 2020

 

Akışkanların kontrol edilmesi anlamında tercih edilebilecek bir model olan çek vanalar, akışkanların geride dönüşünü engellemektedir. Bu amaç doğrultusunda üretilen ve satısı sağlanan check vana, emniyet armatürlerinden biridir. Tüm akışkan modelleri için tercih edilebilecek tiplere sahip olan çek vanalar, hayatı kolaylaştırmayı sürdürüyor.

Kendi içinde alternatiflere ayrıldığı için tüm modellerinin kendine has özelliklere sahip olduğu modeller, akışkanların tek yönlü bir biçimde ve sağlıklı olarak seyredebilmesi adına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla da kullanıcılar tek yönlü akışkan sistemlerinin kontrolünü sağlamayı amaçladığı taktirde çek vanayı tercih edebilmektedir.

Çek Vana Tipleri

Check vana çeşidi, kendi içinde birkaç farklı alternatife ayrılmış durumdadır.

Modellerin ilki, kalkışlı çek valfler olarak bilinmektedir. Kapatma elemanının oturma yüzeyine dik bir konumda hareket ettiği kalkışlı vana modeli, yaylı ve yaysız olarak da ayrılmaktadır. Yaylı veya yaysız olması fark etmeksizin akışkan basıncı katkısıyla açılmakta olan klapenin de önemi büyüktür. Yaysız modellerde klape ağırlığı, yaylı modellerde ise yay kuvveti sayesinde kapanmayı başarırlar.

Yaylı olarak üretilen check vana modeli, yatay ve düşey olarak monte edilebilme şansına sahiptir.

Diğer bir alternatifine göre farklılıkları bulunan kalkışlı çek valfler, klape strokunun diğer modellere göre daha kısa olmasıyla da bilinmektedir. Dolayısıyla daha hızlı bir şekilde kapatma işlemi isteyenler, bu modeli tercih edebilir.

Diğer bir alternatif ise çalpara çek valfler olarak bilinmektedir. Bu modelde de kapatma elemanı oturma yüzeyinin üzerinde salınım hareketlerini gerçekleştirir. Ani kapanmaların önüne geçmek adına sistemde ağırlık ve yay uygulanabilen bir uygulama söz konusudur.

Kaçık merkez çalpara çek valfler ve membranlı çek valfler de, check vana modelleri arasında alternatif olarak gösterilebilecek iki diğer seçenektir.

Çek Vana Çeşitleri

Çek vanalar, genel bağlamda

  • Dual Çek Vana
  • Pirinç Çalpara Çek Vana
  • Swing Çek Vana gibi çeşitliliklere de sahip durumdadır.

Yangın Çek Vana

Check vana modelleri, kullanım alanı olarak yangın önleme sistemlerinde de sık sık tercih edilir. Bunun en büyük sebebi, su akışına tek yönlü izin veren bir sisteme sahip olmasıdır. Ters istikametteki akışların önüne geçen vanalar, yangın tesisatlarında olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Dolayısıyla da sürekli olarak kullanılır.

En uygun fiyatlarla çek vana satın almak istiyorsanız, Adavana’yı ziyaret ederek fiyat listemizi öğrenebilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek