Diyafram Vana Avantajları ve Dezavantajları 2021

Birçok vana türü arasında çeşitli özelliklere sahip olan diyafram vana çeşidi, ürünün kolaylığı ile çok sayıda sektöre artı değer katmaya devam etmektedir. Kullanım kolaylığının yanı sıra barındırdığı özellikleri ile ön plana çıkan bu ürün tipinde, farklı çeşitler de bulunur. Dolayısıyla diyafram türü olan vana çeşidinde kendi içinde ayrılmış olan çeşitli alternatifler yer almaktadır.

Açma kapama işlemlerini kolaylaştıran ve bu nedenle bahsi geçen işlemin yapıldığı sektörlerde sık sık tercih edilen bu ürün ile beraber, kullanıcılar fiyat performans konusunda da avantaj sağlar. En uygun fiyatlar çerçevesinde sunulan ürün birçok sektör için oldukça kritik bir ürün haline gelirken diyafram tipi vanalar en verimli performansın alınması adına büyük avantajlar barındırmaktadır.

Üründe yer alan özellikler neticesinde diyafram türü vanalara membran vana da denmektedir. Bir membranın akış yönü çerçevesinde dik bir biçimde hareket ettirilmesi ile sızdırmazlık yüzeyine denk gelmesi sayesinde görevlerini yerine getirirler. Her iki yönde gerçekleştirilen akışkanlar için de son derece uygun bir ürün tipi olan diyafram vana, el veya aktüatör ile tahrik şekline ulaşmaktadır. Eksi 20 derecelerden 150 derecelere kadar olan sektörlerde diyafram vana sorunsuz bir biçimde çalışabilmektedir.

Bunun yanı sıra elbette ki ürünün artı ve eksi yönleri de bulunmaktadır. Tüm bu yönler, ürünün hangi sektörde ne şartlarda çalıştırılacağına dair fikir oluşturmak adına son derece önemlidir.

Diyafram Vana Artı Yönleri

Diyafram Vana Avantajları ve Dezavantajları

Ürün, değişken pek çok amaç doğrultusunda kullanıma açık bir biçimde sunulmaktadır. Bu bağlamda tek bir sektör veya iş koluna bağlı olmadan sık sık tercih edilme imkanını karşılarında bulur.

Çok sayıda farklı akışkanı bir arada ağırlayabilen diyafram vana çeşidi, temiz ve kirli akışkan yelpazeleri için fazlasıyla uygundur.

Montaj boyutlarının küçük olarak tasarımlanması da ürünü tercih edilebilir kılar ve kullanım kolaylığı sağlar. Akışa dik bir kesit değişimi barındırmasından dolayı, ayarlama yapmak adına bu vana tipi fazlasıyla uygundur.

Sterilize edilebilen bir ürün olarak kayıtlara geçen vana türü, ölü hacim barındırmaz. Akış için de uygun bir geometri şekline sahip olması, ürünü birçok sektör için ön plana çıkmaktadır.

Temizden kirliye kadar sıvı akışkanları kontrol edebilmesinin yanı sıra viskoz ve gaz akışkanlar için de bu vana türü fazlasıyla uygun bir yapıya sahiptir.

Diyafram Vana Eksi Yönleri

Diyafram vana türü, elbette ki avantajları kadar dezavantaj da barındırır. Bu bağlamda ancak düşük sıcaklıklar için uygun olan bir ürün olarak üretilmesi, yüksek sıcaklıklar karşısında ürünü işlevsiz kılar.

İşletme basıncı kapsamında da vana giriş ve çıkış basınçlarının toplamını almak senaryo dahilinde gerçekleşebilir.

Fakat yine de bu vana türü sık sık tercih edilen bir üründür. En uygun fiyatlarla vanayı satın almak için de Adavana’yı ziyaret etmeniz yeterlidir.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek