Emniyet Ventili

Emniyet Ventili

Kullanım alanlarına göre emniyet ventillerini Tam Kalkışlı ve Bronz olarak üretmekteyiz. Emniyet Ventillerinin ayarlanabilir basınçlı membranlı tipleri sayesinde akışkanın geçişi sırasında yaşanacak olan problemleri önleyebilirsiniz.

Emniyet ventilleri genellikle kalorifer sistemlerinde, ısıtma sistemlerinde ,  sıcak su ısıtma sistemlerinde , sıhhi tesisat sistemlerinde ve termosifonlarda basıncın engellenmesi için kullanılmaktadır. Sizlerde Ada Van’ın basınç önleyici ve ayarlanabilir basınç emniyet ventillerine sahip olmak istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede vana taleplerinizi karşılayabilmekteyiz!

Emniyet Ventili Kaç Bar Olmalı

Emniyet ventili kaç bar olmalı? sorusunun cevabı sistemden sisteme değişir. Sistemde bulunan akışkanın cinsi, sistemin gereksinim duyduğu basınç seviyesi ve tesisatta bulunan araç-gereçlerin basınca duydukları hassasiyetleri emniyet ventilinin bar seviyesine etki eder. Emniyet ventilleri ayarlanabilir oldukları için sistemde yer alan tüm elemanlar düşünülüp ona göre kaç bar olacağına karar verilmelidir.

Emniyet Ventili Ne İşe Yarar?

Emniyet ventili ne işe yarar?’ sorusuna cevap olarak; akışkan geçişi sağlayan bir sistemdeki yükselen basınç değerlerini, akışkan tahliye ederek düşürür denebilir. Emniyet ventili sistemin çalışabileceği maksimum basınç değerine ayarlandıktan sonra, basınç ayarlanan değerin üzerine çıkarsa bu artışı algılar ve basınç olması gereken değere düşene kadar tahliye işlemine devam eder.

Doğru Emniyet Ventili Seçimi Nasıl Yapılır?

Emniyet ventili seçimi yapılırken, emniyet ventilinin yerleştirileceği sistem iyi tanınmalıdır. Sistemde bulunan akışkanın cinsi, akışkanın miktarı, akışkanın sıcaklık derecesi ve tesisat boruları ya da diğer tesisat ekipmanlarının çapı, alınan emniyet ventilinin özelliklerine uymalıdır. İsteğe göre sabit basınçlı emniyet ventili seçilebilecekken değişken yapıya sahip sistemlerde ayarlanabilir emniyet ventilleri tercih edilmelidir.

Emniyet Ventili Çeşitleri

Ada Vana olarak:

  • Çelik,
  • Paslanmaz Çelik,
  • Bronz,
  • Alüminyum,
  • Plastik

ve diğer malzemelerden siparişe özel Emniyet Ventili üretimi veya ithal ettiğimiz hazır stoklardan Emniyet Ventili satışı gerçekleştirmekteyiz. Isıtma, soğutma ve sıhhi tesisat sistemlerinde oluşan aşırı basıncın tahliye edilmesinde kullanılan emniyet ventilleri ile tesisatlar da ki aşırı basıncı kontrol altına alabilirsiniz. Emniyet Ventillerinin bağlantılarını Flanşlı ve Dişli olarak üretmekteyiz. Isıtma sistemlerinde kullanılanıldığından tahrik ünitesini manuel olarak tasarladık. Kalorifer sistemlerinde, hat emniyeti amacıyla kullanıldığından sıcaklığı  (-200 °C) –( +550 °C) arasındadır. Anma Çapı ise DN 15 – 200/1’’ – 4 ‘’ olup Anma Basıncı PN 16 – 40 / Class 150-300 ’ dir.

Thermal Relief Vana

Özellikle su şebekelerinde büyük bir öneme sahip olan thermal relief vana ürünü, ani değişimlere karşı oldukça pratik bir vana çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Su hızında gerçekleşebilen ani değişimler karşısında işlevselliğini ortaya koyan vana, pompa sistemlerinde de devreye giren bir yapıya sahiptir. Şebeke sistemlerinin sorunsuz bir şekilde işleyebilmesi adına üretilmiş olan bu ürün, sektörel anlamda birçok iş koluna da yardımcı ekipman olarak katkı sunmaktadır.

Dişli ve flanşlı olmak üzere iki ayrı bağlantı şekline sahip olan basınç rahatlatma vanası, belirli derecelere kadar da maksimum katkıyı vermektedir. Yüksek basınçlı elektrik pompalarında ve motorlu yangın pompalarında bu ürün sık sık kullanılır.

Flanşlı Emniyet Ventili

Paslanmaz çelikten veya duruma göre sfero dökümden oluşturulan flanşlı emniyet ventili, basınç yüksekliğinin ortaya çıktığı durumlarda kullanılabilen bir yardımcı ekipmandır. Basınç yükselmelerinin ani bir biçimde gerçekleşmesinin yanı sıra insanın sehven yapmış olduğu hatalarda ve buhar sistemlerinde de bu ürün korunaklı bir işleyiş için artı değer katar. Basınç yükselmeleri karşısında sistemi korumak ve süreci sorunsuzca ilerletmek adına flanşlı ventiller büyük bir öneme sahiptir.

Elbette ki sipariş verirken akışkan stiline, açma basıncına, sıcaklık değerlerine ve benzeri unsurlara dikkat etmek gerekir. Çünkü ürün hassas yapılarda da kullanılabilmektedir. Flanşlı ürünün en çok kullanıldığı alanlar ise kağıt fabrikaları, gıda tesisleri ve kimya sektörü olarak bilinmektedir.

Pressure Safety Vana

Birçok farklı iş kolunda pressure safety vana ürünü, iş güvenliğini ve çalışanların sağlığını korumak adına tercih edilen bir alternatif haline dönüşmüştür. Basınç gibi önemli bir kavramın sık sık kullanıldığı sektörlerde, iş sürecinin en sağlıklı şekilde tamamlanması adına bu vana tipi büyük öneme sahiptir. Kontrol sürecini insan işine bırakmaya yarayan ürün, sağladığı artı değerler ile dikkat çekmeyi başarır. Oldukça pratik bir ürün olan bu vana türü, basınç karşısında sorunsuz bir süreci beraberinde getirir.

Basıncın yükselmesi veya azalması durumunda kontrol edilebilir bir hale dönüşmesi adına bu vana tipi işlevselliğini gösterir. Fiyat performans açısından son derece verimli bir ürün olması da vana türünü ön plana çıkarır.

Paslanmaz Emniyet Ventili

Günümüzde özellikle kazan ve tankların işlevsellik kazandığı sektörlerde, güvenilir bir iş süreci adına paslanmaz emniyet ventili fazlasıyla kritik bir öneme sahiptir. Kullanıcıların son derece memnun kaldığı ve güvenilirliği ile ön plana çıkmayı başaran emniyet ventili, çevresel etkenlere karşı dayanıklı olması açısından da çeşitli sektörlerde tercih edilmektedir. Paslanmaz tipteki emniyet ventili, işlevselliği ve dayanıklılığı ile büyük beğeni toplamaktadır.

Tesisatlarda yer alan akışkan basıncını kontrol altına alarak basıncın çevreye ve sisteme zarar vermesini önleyen bu ürün, karşı basınç prensibi ile çalışmaktadır. Özellikle kapalı devre tipi ısıtma sistemlerinde, güneş enerjisi sistemlerinde ve boyler sistemlerinde yoğunlukla tercih edilen bir üründür.

Yaylı Emniyet Ventili

Yaylı emniyet ventili, sahip olduğu yay mekanizması sayesinde tesisat içerisindeki akışkanların yaratmış olduğu basıncı, karşı basınç prensibiyle çalışarak tahliye edip düşürür. Böylece tesisatta basınç sebebiyle oluşabilecek zararın önüne geçer ve sistemin uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışabilmesini sağlar. Emniyet ventilinde yer alan yay sistemi ayarlanabilir olduğu için istenilen basınca göre çalıştırılabilir.

Yüksek Basınçlı Emniyet Ventili

Yüksek basınçlı emniyet ventili, yüksek bar değerlerine dayanıklılık gösterebilen emniyet ventili çeşididir. Genellikle sıcak su sistemleri, termal merkezler ve tank sistemlerinde kullanılır. Yüksek basınca rağmen deforme olmadan sistemdeki basıncı düzeltene kadar tahliye işlemini gerçekleştirir. Bu sayede tesisat sisteminde yer alan diğer araçların zarar görmesinin önüne geçer ve sistemin durmasını engeller.

Emniyet Ventili 1/2

Emniyet ventilleri, tesisatın güvenliğini sağlayan en önemli araçlardan biri olduğu için her sistemde kullanılabilmesi için farklı boyutlarda üretilir. Emniyet ventili 1/2 de 1/2 inch çapa sahip emniyet ventillerine verilen isimdir. Boyutlarına uygun tesisatlara entegre edildiklerinde tam sızdırmazlık sağlar ve basınç artışı halinde %100 güvenlik ile sistemin basıncı olması gereken değere indirir.

Emniyet Ventili 1/2 Bar

Emniyet ventilleri tam güvenlik sağlasın diye farklı boyutlarda ve bar değerlerinde çeşitli olarak üretilir. Emniyet ventili 1/2 bar da bu çeşitlerden biridir. Emniyet ventillerinin maksimum su sıcaklığı ve basınç değerine bakılarak tesisata en uygun seçim yapılabilir. Bu sayede sistem güvenli bir şekilde uzun ömürlü olarak çalışmasını sürdürür.

Emniyet Ventili 11/4

Emniyet ventili 11/4, uygun olduğu sistemde maksimum performans göstererek sistemin güvenliğini sağlar. Basınç değeri beklenenin üzerine çıktığında ayarlı olduğu basınç değerine düşene kadar sistemdeki akışkanı tahliye eder.

Sistemdeki diğer elemanlar çalışmasa dahi olası güvenlik sorunları için daima çalışır durumdadır. Bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılan ventiller, yıllarca sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Sabit Ayarlı Emniyet Ventili

Emniyet ventilleri ayarlanabilir olduğu gibi sabit ayarlı olan modelleri de vardır. Sabit ayarlı emniyet ventili, belirli bir bara ayarlı olarak üretilir ve açma basınçları sabittir. Sistemdeki basınç değeri üretildiğinde belirlenen bar değerinin üzerine çıkarsa tahliye işlemine başlar ve basınç olması gereken seviyeye düşene kadar tahliye işlemine devam eder.

Emniyet Ventili Fiyat Listesi

Emniyet ventili fiyatları, emniyet ventilinin üretildiği malzemeye, maksimum sıcaklık derecesine, maksimum basınç dayanıklılığına ve ventilin boyutlarına göre değişiklik gösterir. Emniyet ventilleri akışkan taşıyan sistemlerin güvenliğini sağlamak için en uygun fiyatlı araçlardır. Fiyatına göre yüksek performans göstererek uzun ömürlü kullanım sunarlar. Emniyet ventili fiyat listesi ve teklifi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

TEKLİF AL

Emniyet Ventili Kalite Standartları

Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin > Tıklayın!

Emniyet Ventili Özellikleri

Malzemeler : Çelik, Paslanmaz Çelik, Bronz,
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Manuel
Sıcaklığı : (-200 °C) –( +550 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 200 / 1”-4 “
Anma Basıncı : PN 16 – 40 / Class 150-300

Emniyet Ventili Boyutları

Emniyet Ventilleri – Tam Kalkışlı
PN 16 – 40/Class 150-300 DN 15 – 200 / 1”-4 “
Bronz Emniyet Ventilleri
PN 16 – 40/Class 150-300 DN 15 – 200 / 1”-4 “

Emniyet Ventili Teklif Almak İçin Bize Mesajınızı Yazıp Gönderin

    Call Now ButtonAra
    × WhatsApp Destek