Yaylı Çekvalf 2021

Sıvı, buhar ve gaz akışını kontrol edebilmek için sıklıkla başvurulan mühendislik harikası yaylı çekvalf, tek yönlü hareketi sağlayıp; geriye doğru oluşabilecek potansiyel hareketlenmelerin önünü almasıyla biliniyor. 

İngilizce’de check valve olarak geçen çekvalf, öteki valf türlerine kıyasla yüksek emniyet sağlaması sebebiyle en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Taşma, su basması, gaz kaçağı veya herhangi bir sızıntı tatsızlığı yaşanmasın diye kullanılan yaylı çekvalf, akışın tek bir yönde ilerlemesini sağlamaktadır. 

Akış uzun süreli durdurulduktan sonra tekrar açılmaya kalkılırsa, aniden basınç artabilir, akışın gerçekleştiği ortamda maddi veya manevi kayıplar yaşanabilir.

Yaylı Çekvalf Kullanmanın Önemi

Örneğin, gaz akışının gerçekleştiği bir boruda çekvalfi uzun süreli kapatıp açmanızın ardından boruda maddi hasar meydana gelebilir. 

Akışın sağlandığı boruda meydana gelen maddi hasar, bir süre sonra gaz sızıntısına sebep olacaktır. Belki de bu gaz sızıntısı yüzünden hayatınızdan olabilirsiniz. İşte, yaylı çekvalf tam olarak bu gibi durumlarda önümüze çıkıyor ve iş güvenliğini sağlıyor.

Yaylı Çekvalf Nedir? Ne İşe Yarar? 

Görünüm açısından yaysız çekvalfle aynı duran ürün, yay faktörü sayesinde yer çekimini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Temelde yaylı ve yaysız çekvalfin aynı işlevi gördüğünü belirtmekte fayda var. Her iki valf türü de akışın tek yönlü olmasını ve olası baskınların üstünden gelmesi için kullanılıyor.

Yaysız çekvalflerde yer çekiminin artan baskısı nedeniyle ani geri tepmeler yaşanabilir ve beklenen performans alınamayabilir. Peki bu yaylı ekipmanı tercih etmenin ne gibi faydalarını görebilirsiniz? Neden yaylı çekvalfi öneriyoruz? İşte cevapları: 

  • Olası geri akış yaşanması durumunda onarılamaz maddi hasarlar meydana gelebilir. Bu ekipman sayesinde olası maddi veya manevi kayıptan kurtulabilirsiniz.
  • Sistemin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan basınç tahliyesini başarılı bir şekilde sağlamaktadır.
  • Ters akış yaşanması durumunda borunun iç yapısında kirlenmeler meydana gelebilir. Bu ekipman sayesinde kirlenmelerin önüne geçebilirsiniz.
  • Bu ekipmanın çalışabilmesi için herhangi bir insan müdahalesine gerek yok. 
  • Yay basıncı vasıtasıyla akış işlemi diferansiyel basınç ile güçlendirilmiştir.

Yaylı Çekvalf Kullanımının Avantajları

Ürünü kullanmanın başlıca avantajları aşağıdaki gibidir:

  • Akış kesintisi hızlı bir şekilde halledilebilir. Yine hızlı bir şekilde akış sağlanabilir. Bu işlem sırasında herhangi bir maddi hasar yaşanmaz. 
  • Basınç ne kadar artarsa artsın sızdırma vakalarına neredeyse hiç rastlanılmaz. 
  • Yay faktörü sayesinde yüksek sıcaklıklarda sorunsuz çalışabilir.
  • Bakım yapıldığı sırada bile geri akış yaşanmaz.

Tüm vana alternatiflerine ulaşmanın en kolay yolu ise Adavana’yı ziyaret etmektir. Kısa sürede teslimat, uygun fiyatlar ve uzun süreli kullanım garantileri ile ürünlere sahip olabilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek