Endüstriyel Basınç Testi ve Önemi 2020

Birçok iş kolunda basınç, sızdırmazlık, debi değeri ve benzeri değerlerin ortaya çıkabilmesi adına basınç testi tercih edilen bir güvenlik unsurudur. İş sürecinin başlamasından önce veya sonra yapılan testler ile beraber akışkan transferlerinin en sağlıklı biçimde ilerlemesi amaçlanır. Böylelikle sorunsuz bir iş süreci geride kaldığı gibi basınç değerleri de tahmin edilen seviyelerde seyretmeye başlar.

Basınç seviyelerinin az veya çok olmasından şüphe duyan kişiler, basınç seviyesini belirlemek ve ortaya çıkarmak için test yöntemine başvurabilir. Böylelikle ortaya çıkan veriler, sürecin ne düzeyde ilerlemesi gerektiği hakkında bilgi verir. Oldukça önemli bir test yöntemi olan bu durum, endüstrilerin iş sürecini daha sağlıklı bir şekilde devam ettirmesini sağlamaktadır.

Günümüzde basınç testleri dünya standartlarına göre belirlenmiş olan bazı unsurlara bağlı olarak zorunlu kılınmaktadır. Özellikle basınç seviyelerinin değişimlere uğrayacağının düşünüldüğü yerlerde bu testi yapmak, iş sürecinin daha kolay ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması adına katkı sağlamaktadır.

Aynı zamanda bu testlerin yapılması, iş kollarında iş yeri güvenliği ve personel sağlığı açısından da oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Ölüm ile sonuçlanabilecek kadar tehlike arz edebilen basınç değişimlerinin kontrol altına alınması için bu testlerin yapılması şarttır.

Basınç testi kontrollü ve uygun bir zaman dilimi çerçevesinde ve talimatlara uygun olarak yapıldığı zaman büyük artı değer sağlamaktadır. İşleyişi devam eden ürünün en sorunsuz şekilde sürecini tamamlaması adına bu testler son derece kritiktir.

Basınç Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Endüstriyel Basınç Testi ve Önemi

Basınç testi için yasal düzenleme ve yönetmelikler yer almaktadır. Test süreci, tam anlamıyla bu kriterlere bağlı olarak ilerlediği taktirde sorun yaşanmaz. Özellikle patlama tehlikesi barındıran iş yerlerinde basınç testlerinin sık sık yapılması, güvenilir bir çalışma ortamının sağlanması adına elzemdir. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, basınçlı ekipmanların periyodik kontrolünün sağlanmasını işletmeler için zorunlu kılmıştır.

Zaten günümüzde belirli standartlara bağlı olarak yasal düzenlemelerin yapılıyor olması, basınç testlerinin önemini ortaya koyan en önemli etkendir. Basınç testlerinin gerçekleştirileceği ortamın rastgele seçilmesi söz konusu değildir. Elbette ki bu testler belirli standartların üstünde imkanlara sahip ortamlarda gerçekleştirilir.

Basınç testi yapmak sürecin en sağlıklı ilerleyişini göz ile görmenin yanı sıra güven faktörlerini de fazlasıyla artırmaktadır. Bunun yanı sıra testin yapılmasının ardından veriler daha net rakamlar ile ifade edilebilir.

Basınç Testleri Nerede Yapılır?

Basınç testi yaparken dikkat edilmesi gereken noktaların başında insan güvenliği gelmektedir. İş sırasında olduğu gibi test sırasında da insan güvenliği en önemli faktördür. Bu bağlamda ürün basınç testlerinin yapıldığı yerler de akredite olmuş laboratuvarlardır.

Endüstriyel ürün testleri geçerliliği ve güvenilirliği sağlamak adına büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda da laboratuvarlarda gerçekleştirilen basınç testi ile beraber en sağlıklı veriler elde edilebilir. Akredite olmuş yerler dışında basınç testleri gerçekleştirmek yasal olmayan ve son derece riskli bir iştir.

Ülkemizin lider vana üreticisi Adavana, vana dışındaki endüstriyel ihtiyaçlarınızı da uygun fiyatlar ve yüksek kaliteli hizmet garantisiyle beğeninize sunuyor. Basınç testi yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek