Fark Basınç Kontrol Vanası

Fark Basınç Kontrol Vanası

Isıtma, soğutma ve sıhhi tesisat sistemlerinde kullanılan fark basınç kontrol vanalarının sıcaklığı (-200 °C) – (+550 °C) arasındadır. Merkezi sistemlerde mekanizmanın basınç dengesini sağlayan fark basınç kontrol vanasının Anma Çapı DN 15 – 100 arasında olup Anma Basıncı PN 16 – 40 arasında olarak üretilmektedir. Fark basınç vanaların kullanıldığı tesis atlarda yüksek performanslı olarak diferansiyel basınç kontrolü sağlanır. Diferansiyel basınç kontrolünün sağlanması ile hassa ve stabil modülasyonlu kontrol vanaların da kolay balanslama ile işletme sağlanmaktadır. Ayrıca  STAP’ın eşsiz doğruluk ve kompakt boyutları onu ısıtma ile soğutma sistemlerinin sekonder devrelerinde kullanımını uygun kılmaktadır.

Sizlerde Ada Vananın geleceği şekillendirecek olan çözümlerinden faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir. Uygun fiyatlar ile güvenilir ürünlere sahip olabilirsiniz.

Fark Basınç Nedir?

Frak basınç, sistemde yer alan akışkanların debisinden kaynaklı olarak basınç değişimleri olarak tarif edilebilir. Fark basıncı durumunda sisteme eşit bir basınç dağılımı olmaz. Eğer uygun vanalar aracılığıyla fark basıncı stabil hale getirilmezse sistemde yer alan araç-gereçler basınç sebebiyle tahrip olur. Ağır tahribatlar sonucunda sistem tamamen çalışmaz hale gelebilir.

Fark Basınç Vanası Nedir?

Fark basınç vanası nedir?’ sorusuna verilebilecek en kısa ve doğru cevap olarak; sistemlerde hidrolik balanslanma yapılması ve bu balans sayesinde enerji tasarrufu sağlanan sistemde her yere eşit akış gerçekleşmesi için kullanılan vanadır denilebilir. Özellikle merkezi ısıtma ve radyatör sistemlerinde basınç düşümünü kontrol ettiği, enerji tasarrufu sağladığı ve kontrollü bir akışın gerçekleşmesini sağladığı için en çok tercih edilen vana modelidir.

Isıtma hatlarında kullanıldığı gibi soğutma hatlarında da kullanılır. Sisteme kurulduğu esnada basınç ayarları yapılır ve ayardan sonra oluşacak her türlü basınç düzensizliğinde sistemin dengede kalması bu vanaya bağlıdır. Montajı ve demontajı oldukça kolaydır; bu sayede her tesisata kolayca entegre edilebilir.

Fark Basınç Vanası Ne İşe Yarar?

Fark basınç vanası ne işe yarar diye bakıldığında; bir ısıtma veya soğutma sisteminin basınç dengesini sağladığı ve bu sayede sisteme enerji tasarrufu yaptırdığı görülür. Fark basınç vanası tüm sistemdeki basıncı stabil tutan bir diferansiyel basınç kontrolüdür. Ayarlanabilir olması sayesinde sistemde olması gereken maksimum basınç ayarlanabilir. Açma-kapama fonksiyonu sayesinde kolayca bakımı yapılabilir.

Tesisat sistemine göre doğru ölçülerde ve doğru basınç sınıfındaki fark basınç vanası kullanıldığında yüksek performans gösterir. Ani değişimlerde dahi işlevini gerçekleştirerek tesisatta yer alan tüm elemanları basıncın tahrip edici etkisinden korur. Pik, sfero, çelik ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden flanşlı veya dişli bağlantılarla üretilir.

Fark Basınç Vanası

Fark basınç vanası, özellikle merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerinde hidrolik balans oluşmasını ve bu sayede sistemin enerji tasarrufu yapmasını sağlar. Ayrıca sistemde düzgün bir ısı dağılımı yaptığı için de kullanılır. Isıtma sistemlerinde yer alan ekipmanlara giden basıncın düşüp düşmediğini kontrol ederek düzenli bir şekilde sıvı veya gaz akışı gerçekleşmesine imkan verir.

Dinamik ve hassas ölçer bir yapısı olduğu için değişken debili sistemlerde basınç kontrolü için tam performans gösterir. Tesisat ekipmanlarına uyum sağlayıp sızdırmadan çalışabilmesi için farklı boyutlarda üretimi yapılır. Sistemin ve sistemde bulunan akışkanların özelliklerine göre pik, sfero, çelik veya paslanmaz çelikten üretilmiş modelleri sistemi koruması amacıyla tercih edilebilir.

Fark Basınç Vanası Fiyat

Fark basınç vanası fiyat olarak geniş skalaya sahip bir üründür. Farklı özelliklerine bağlı olarak fiyatında değişimler yaşanır. Fark basınç vanasının üretildiği malzeme fiyatta belirleyici bir role sahiptir. İsteğe bağlı olarak özel malzemelerden üretildiğinde malzemeye göre bir fiyat ortaya çıkar.

Fark basınç vanasının dayanıklılığı da fiyat üzerinde büyük etki yaratır. Fark basınç kontrol vanasının boyutları ve bağlantı şekilleri kullanım alanlarını değiştirdiği gibi fiyatı da değiştirirler. Maksimum çalışma sıcaklığına bakılarak fark basınç vanasına fiyat belirlenebilir. Kullanıldığı tesisatlarda sağladığı enerji tasarrufu ve basıncı dengede tutması ile fiyatının üzerinde performans gösterir. Bizimle iletişime geçerek uygun fiyatlara kaliteli ve güvenli ürünlere kolayca sahip olabilirsiniz.

Fark Basınç Kontrol Vanası Çeşitleri

Ada Vana olarak:

  • Pik,
  • Sfero,
  • Çelik,
  • Paslanmaz Çelik

ve özel malzemelerden siparişe özel Fark Basınç Kontrol Vana üretimi veya ithal ettiğimiz hazır stoklardan Fark Basınç Kontrol Vana satışı gerçekleştirmekteyiz.  Isıtma ve soğutma sistemlerinde hassas diferansiyel basınç kontrolünü sağlayan fark basınç kontrol vanalarının bağlantıları flanşlı ve dişli olarak üretilmektedir. Fark basınç kontrol vanalarının tahrik üniteleri ise otomatiktir. Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede vana taleplerinizi karşılayabilmekteyiz! Tüm ürün listemize buradan ulaşabilirsiniz.

Fark Basınç Kontrol Dinamik Balans Vanası

Fark basınç kontrol dinamik balans vanası, akışkanın debisindeki değişimlerden dolayı tesisat sisteminde oluşabilecek fark basıncını, vana giriş ve çıkışında arasındaki basınç farkını kontrol ederek tespit eder. Sistemde yer alan akışkanın debisinin olması gerekenin üzerine çıkmasına engel olur. Bu sayede tesisattaki tüm elemanlar güvenli bir şekilde ve uzun ömürlü olacak şekilde çalışır.

Kollektör Fark Basınç Vanası

Kollektör fark basınç vanası, merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan radyatör kolektörün basınç farklılıklarını sürekli olarak kontrol eder ve fark basıncını stabil hale getirir. Özellikle bina ısıtmalarında kullanılırken daireye giriş yapan basıncın eşit dağılmasını sağlar. Ayarlanabilir özelliği sayesinde istenilen basınç yararına kolayca getirilebilir. Fark basıncından kaynaklanacak sistem sorunlarına kesin çözüm sunar.

Otomatik Fark Basınç Kontrol Vanası

Otomatik fark basınç kontrol vanası, tesisat sistemlerinde oluşabilecek basınç farklılıklarını tespit ederek basıncı dengelemek için çalışır. Bu sayede tesisatta yer alan elemanlar ve tesisattaki akışkanla çalışan makineler, basınç dengesizliğinden dolayı zarar görmez. Vana, basınçtan doğacak tahribatın önüne geçer ve sistemde yer alan ekipmanların uzun ömürlü olarak kullanımını sağlar.

Akış Limitlemeli Fark Basınç Kontrol Vanası

Akış limitlemeli fark basınç kontrol vanası; fark basıncı kontrolü ve debi limitleme gibi işlemleri bir arada gerçekleştirebilen vana çeşididir. Tesisat sisteminde akıştan ve basınçtan dolayı oluşabilecek hasarları önlemek için kullanılır. Akışkanın yarattığı yüklerde sorunsuz bir şekilde balanslama yapabilir. Tam sızdırmazlık ve yüksek performans göstererek tesisatları uzun ömürlü kılar.

TEKLİF AL

Fark Basınç Kontrol Vanası Kalite Standartları

Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin > Tıklayın!

Fark Basınç Kontrol Vanası Özellikleri

Malzemeler : Pik ,Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik , Özel Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Otomatik
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+550 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 100
Anma Basıncı : PN 16 – 40

Fark Basınç Kontrol Vana Boyutları

Fark Basınç Kontrol Vanaları
PN 16-40 DN 15-100

Fark Basınç Kontrol Vana Teklifi Almak İçin Bize Mesajınızı Yazıp Gönderin

    Call Now ButtonAra
    × WhatsApp Destek