Gate Valve Ölçü ve Fiyatları

Çok sayıda akışkanın basınç seviyelerini belirleme konusunda yardımcı olan vanalar, büyük bir öneme sahiptir. Akışkanların basın seviyelerini belirlemelerinin yanı sıra resmen bir musluk görevi gören vanalar, kullanım amaçlarına göre çeşitlendirilmiştir. Alternatifleri ile pek çok farklı alanda kullanılabilen vana çeşitleri arasında gate valve de büyük bir popülariteye sahiptir. Tüm boru sistemleri çerçevesinde kullanımda olan bu vanalar, akışkanları durdurma ve bırakma gibi faaliyetler için de aktif olarak kullanılmaktadır.

Gate valve vanalar, bahsi geçen vanalar arasında bazı noktaları ile tür olarak ayrılmaktadır. Boru sistemlerinin endüstri kapsamında bulunduğu bazı alanlarda, bahsi geçen gate vanalar kullanılır.

Gate Valve Nedir?

Gate valve türü, akış kontrolü kapsamında açma ve kapama süreçlerinde temel devre elemanları olarak kullanılan bir çeşittir. Akışkanlar arasında düze geçişi sağlayan ve çok düşük seviyelerde basınç kaybı yaşayan bu vana türü, birkaç özelliğe daha sahiptir.

Kapama elemanı olarak lanse edilen sürgü, boru eksenine dik bir pozisyonda hareket ettiği için bu hareket ile akışın kesilmesine veya akışın yol almasına olanak tanır. Tek yönlü olarak sızdırma yapmadığı gibi metallere sızdırmazlık da sağlar.

Tam açık veya tam kapalı pozisyonlarda faaliyet yürütülen Gate valveler, kumanda edilebilmektedir. Elektrik veya pnömatik aktuatörlü bir biçimde kumanda edilen vanalar, volan kumandalı şekilde de kullanılabilir.

Gate Valve ile Globe Valve Arasındaki Fark

Çeşitli endüstri ve sektörlerde kullanılan vanalar arasında gate vanalar ile globe vanalar arasında bazı farklılıklar da bulunmaktadır.

Dış görünüm olarak iki vananın da benzer bir yapıda karşımıza çıktığını söyleyebilmek mümkündür.  Bu bağlamda her ne kadar benzer özelliklere sahip oldukları düşünülse de, aslında iki vana türünün kullanım amaçları da iç dizaynları da oldukça farklıdır.

Gate vanalar, iç dizaynı ve içinde barındırdığı akış formu ile globe vanalardan ayrılmaktadır.

Globe vanalar da kısma özelliği ile gate vanalardan ayrılır. Globe vanalar, gate vanalara göre çok daha iyi bir kısma özelliği barındırır. Akışkan regülasyonuna uygunluk açısından globe vanalar daha iyi performans verir.

Gate valve türü, daha çok kesme için yetenekli sayılabilir.

Gate vananın globe türünden ayrıldığı bir diğer nokta da, tork gereksinimidir. Açma kapama için globa vanalardan daha az tork gerektirirler. Bunun yanı sıra gate vanalar akış ayarı için kullanılmak adına uygun değildir. Kullanıldığı taktirde gürültü ve titreşim hasarları ortaya çıkabilir.

Gate Valve Fiyatları

Gate vana çeşidi, ölçütlerine göre farklılaşan fiyat aralıklarına sahiptir. Çapı 40 olan vanalar ortalama olarak 500 TL dolaylarında satışa çıkarılır. Yine de en uygun fiyat aralıklarında ürün satın almak istiyorsanız Adavana ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Gate Valve Ölçüleri

Gate valve ölçüleri, makrodan mikroya kadar çeşitlendirilmiştir. 40 ile başlayan modeller, 600’e kadar yükselmektedir. Dolayısıyla her ölçütün farklı bir fiyatlandırması bulunur. Hem uygun hem de uzun ömürlü bir vana satın almak adına bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek