Globe Valve Nedir ? Globe Valve Avantajları 2021

Akışkanların kontrolünü sağlamak ve istenilen düzeyde azalış veya artış yöntemine başvurmak, birçok sektör için hayati bir öneme sahip olmasından dolayı ilgi görmeye devam ediyor. Bu bağlamda yardımcı ekipmanlar pek çok farklı sektörde çalışanlara kolaylık sağlarken, projenin ardından kullanacak kişiler de sorunlar ile karşı karşıya kalmıyor. Akışkanların kontrolünün sağlanması adına artı değer katan bir ekipman olan globe valve, sahip olduğu özellikler ile sık sık tercih ediliyor. Son zamanlarda özellikle gate vanalar ile bazı benzerlikler taşıdığı için karıştırılmasına rağmen, bahsi geçen ana ürünün barındırdığı yetenekler son derece farklıdır.

Globe valve, dünya üzerinde birçok farklı endüstri ve sektör için kullanılan, sağladığı kolaylıklar ile kullanıcıların tercihi haline gelen bir vana türüdür. Barındırdığı özellikler bir yana, fiyat performans açısından düşünüldüğü taktirde de maksimum verim için bu ürün sık sık kullanılır. Dolayısıyla farklı sektörler dahilinde globe vanalar fazlasıyla büyük bir öneme sahip durumdadır.

Özellikle hassasiyet gerektiren akışkan çalışmalarında globe türü sıklıkla tercih edilen bir seçenek olarak kayıtlara geçmiştir. Fakat yine de diğer bir vana türü olan gate vanalar ile aralarındaki farklar, net bir biçimde ifade edilebilir.

Globe Valve Tanımı

Hassas bir biçimde gerçekleştirilecek akış transferlerinin uygulamalarında, globe valve sık sık tercih edilmektedir. Çalışma sistemi ile büyük bir beğeni toplayan bu ürün, üstünlükleri ve dezavantajları da barındırmaktadır. Dolayısıyla tercih yaparken tüm bu unsurları bir arada değerlendirerek karar vermek son derece mantıklı olacaktır.

Genel bağlamda hassas akışkanların transferini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye fayda sağlayan vana türü, oturmalı bir tiptir. Üstünlükleri ile dikkat çeken globe valve türü klapenin sit ile olan teması sayesinde sızdırmazlık konusunda da son derece başarılıdır.

Globe Valve Avantajları

Globe valve çeşidi, üstte de belirtildiği üzere hassas akış kontrolü konusunda sağladığı avantajlar ile ön plana çıkmaktadır. Bununla beraber sızdırmazlık sağlama anlamında da başarılı olan vana çeşidi, yüksek basınç faktörünün geçerli olduğu veya sıcaklık derecesinin yüksek seyrettiği yerlerde de kullanılabilmektedir.

Transferi yapılacak olan akışkanın gaz olması durumunda da, globe valve tercih edilebilir. Çünkü sızdırmazlık özelliği ile ön plana çıkan bu vana çeşidi gaz akışkanların sağlanması adına da artı değer katmaktadır.

Diğer vana türleri baz alındığı zaman globe türündeki vanalar çok sayıda açma kapama işlemi için de uygun durumdadır.

Globe Valve Zayıf Yönleri

Globe valve türünün zayıf yönleri de bulunur. Yapılan çalışmalar çerçevesinde ürünün basınç kayıpları fazladır. Vana içinde kalıntıların birikebilmesi nedeniyle, ölü hacim içerirler.

Bununla beraber vananın üzerinde belirtilen akış yönünün aksinde bir akış mümkün değildir.

Belirtilen güçlü ve zayıf yönler çerçevesinde projeleri için glob vana tercihinde bulunacak olan müşterilerimiz, Adavana’yı tercih ederek alternatifleri uygun fiyat garantisi ile görebilmektedir.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek