Hidrostatik Test 2020

Önemli bir deney yöntemi olarak hidrostatik test kavramı, birçok iş kolunda sızıntıyı ve gücü tespit etme açısından tercih edilen bir alternatiftir. Testin yapıldığı sırada görsel sızıntının saptanabilmesi mümkün hale gelirken, işlevsel unsurların gücü de böylelikle ortaya çıkmış olur.

Özellikle kalıcı hasarlara mahal vermemek ve maliyetten kısmak adına, bu testler sık sık yapılmaktadır. Emniyetli bir biçimde yapıldığı taktirde hiçbir sorun yaratmaya bu test tipi, basınç ve sızdırmazlık konusunda net veriler ortaya koyar.

Baskı altında başarısızlık ile karşı karşıya kalınması durumunda test olumsuz olarak sayılır ve test aşamasındaki kaplar patlayabilir. Bu nedenle test sırasında son derece dikkatli bir şekilde sürecin ilerlemesi elzemdir.

Basınç kavramı, genel bağlamda bir akışkanın birim alan üzerinde uyguladığı normal kuvvet olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda da her akışkanın her bir noktasında aralarında hiçbir fark olmayan, eşit güçte basınç yer almaktadır.

Basıncın yönü olmadığı gibi büyüklüğünden de bahsedildiği günümüzde, hidrostatik kuvvetler belirli bir sistemi meydana getirmektedir. Akışkanların transferi sırasında hiçbir problem olmadan sürecin tamamlanması adına, bu verilerin en net şekilde görülebileceği hidrostatik test de mutlaka yapılmalıdır.

Hidrostatik Test Nedir?

Hidrostatik Test 2020

Hidrostatik, temelinde bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilim dalı olarak hareketsiz konumda yer alan sıvıları inceleyen hidrostatik, sıvı üzerindeki basınç ve kuvvetleri açıklamaktadır.

İşletme ve endüstri dilinde ise hidrostatik basınç fazlasıyla bilinen bir kavram olarak görülmektedir. Basınçlı ekipmanlara kadar birçok yardımcı ekipman, belirli bir basınç sistemine göre işlev göstermektedir.

Elbette ki bu açıdan düşünüldüğü takdirde endüstrilerde basınç kavramı olduğu sürece tüm iş kolları büyük tehlike ve risklere açık bir şekilde işlemleri devam ettirmektedir. Bu riskleri minimum seviyelere indirmek ve böylelikle sorunsuz bir iş sürecini tamamlamak adına hidrostatik test işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Üretim faaliyetlerinde işletmelerin ayrım olmaksızın tamamı belirli bir standart ve yasal zemin çerçevesinde bu işlemleri yapmak zorundadır.

Sürecin en sağlıklı ilerleyişini sağlamak adına, yönetmelikler ortaya çıkmıştır. Bu yönetmelik ve kurallara bağlı olarak bahsi geçen test sistemleri iş kollarına dahil olmuştur.

Hidrostatik Test Ne İşe Yarar?

Hidrostatik test ile birlikte işletmelerdeki üretim faaliyetleri azami sınırlara bağlı olarak gerçekleştirilir. Minimum ve maksimum seviyelerdeki basınç düzeylerini yakalamak adına bu testler yapılmalıdır.

Yapılan testler sonucunda ortaya çıkan veriler, basınç nedeniyle gerçekleşebilecek iş kazalarının ihtimali konusunda net fikirler vermektedir. Bu sayede de testler büyük bir öneme kavuşmuş olur.

Yasal düzenlemeler ile güçlendirilen yönetmelik sayesinde, iş kollarının işçi güvenliği ve iş kazasına karşı önlem açısından almaları gereken önlemler genişlemiştir.

Akredite sahibi laboratuvarlarda gerçekleştirilen testler sayesinde, patlama gibi önemli ve ölümcül olabilecek risklere karşı önlemler alınmış olur. Böylece işletme için kritik bir eşik aşılır. Günümüzde özellikle yangın söndürücülerde bu işlem sıklıkla yapılır.

Hidrostatik test için olduğu gibi sızdırmazlık testi ve endüstriyel basınç testi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek