Kelebek Vana

Kelebek Vana

Açma, Kapama ve debi ayarlarında kullanılan Kelebek vanaların bağlantısı Flanşlı, Kaynak Ağızlı ve dişli olarak yapılmaktadır. Tahrik Ünitesi ise kollu, dişli kutulu, elektrikli, pnömatik ve hidroliktir. Sıklıkla boru ve sıhhi tesisatlar da kullanıldığından sıcaklığı (-50°C ) – (+560°C) ‘dir.  Anma Çapı DN 50 – 1200 arasında olup PN 6 – 63’tür.

Ada Vana olarak kelebek vanaları farklı anma basınca ve farklı anma çapına sahip üç tip kelebek vanamız mevcuttur. Kelebek Vana çeşitlerimiz Lug Tipi (Çelik Döküm, Volanlı),Tri-Ex Tipi(Dövme Çelik) ve Wafer Tipi (Çelik, Volanlı) ‘dir. Sizlerde birçok sanayi dalında kullanılan Kelebek Vanalara sahip olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede vana taleplerinizi karşılayabilmekteyiz!

Kelebek Vana Nedir?

Akışkan kontrolünü sağlamak için basit yapılı, küçük hacimli vana çeşitleridir; ifadesi kelebek vana nedir sorusunun en kısa cevaplarından biri olabilir. Özellikle sıcak su tesisatlarında çok sık kullanılır. Kelebek vana, hafif ve küçük hacimli olmasına rağmen; basınçlı hava ve katı partikülleri barındıran akışkanların bulunduğu sistemlere dayanarak uzun süre kullanılabilir. Küresel vanalara göre daha hızlı kapanma özelliklerine sahiptirler.

Kelebek vanalar paslanmaz çelik, sfero ve bronz gibi maddelerden imal edilir. Kullanıldığı sistemdeki akışkanın sıcaklık derecesine göre uygun malzemeden üretilmiş kelebek vana sisteme entegre edilmelidir. Hafif olduğu için montajı da oldukça kolaydır; wafer bağlantı veya lug bağlantı yöntemleri ile montaj edilebilirler. Manuel olarak ve aktüatör yardımı ile kelebek vanaların kontrolü yapılabilir.

Butterfly Vana

Diğer vana tiplerine göre daha hafif ağırlıklarda bulunmasından dolayı butterfly vana kolay bir deneyim vaat etmeyi sürdürmektedir. Ürünü tercih edilebilir kılan unsurlar son derece fazla iken rahat monte imkanı ve bakım ihtiyacı barındırmaması, uzun süreli kullanım şansı tanımaktadır. Bu bağlamda rahat bir kullanım ve ekstra yardımcı ekipman gerektirmeyen unsurlar ürünün tercih edilme oranını fazlasıyla artırmaya devam eder.

Yüksek basınçlı sektörler için uygun bir tip olmayan vana türü, daha temiz sıvı ve gaz akışkanlarda kullanılır. Bahsi geçen özellikleri barındıran akışkanların kullanıldığı tüm sektörler, kelebek tipi vana için uygundur. Ürün, aynı zamanda akışkan ile temas konusunda da son derece az değme ile de ön plana çıkmaktadır.

 

Kelebek Vana Fiyatları

Vana türleri arasında barındırdığı özellikler ile ön plana çıkan bu vanalar, fiyat performans kapsamında büyük beğeni toplamaktadır. Rahat bir kullanım sağlamak adına pek çok farklı unsur barındıran bu vana türünün fiyat anlamında ise diğer vanalara göre daha uygun olduğu söyleyebilir. Adavana bünyesinde yer alan fiyatlar sayesinde birçok kullanıcı ürünü en uygun fiyatlar ile satın alabilmektedir.

 

Kelebek Vana Çeşitleri

Ada Vana olarak:

  • Çelik,
  • Paslanmaz Çelik,
  • Bronz,
  • Alüminyum,
  • Plastik

ve diğer malzemelerden siparişe özel Kelebek Vana üretimi veya ithal ettiğimiz hazır stoklardan vana satışı gerçekleştirmekteyiz. Kelebek vanalar hem açma kapama hem de debi ayarında kullanılan çok yönlü bir vana türüdür. Elastomer sitli vanalar birçok sanayi dalında kullanılmaktadır. Vanaların akış karakteristikleri hat boyutlarına ve hattın bağlı olduğu sisteme bağlı olarak önemlidir. Kelebek vana bu özelliğinden dolayı küresel vana ve sürgülü vanadan ayrılmaktadır.

Wafer Tip Kelebek Vana

Wafer tür vana çeşidinde kapamaya yarayan vana elemanı, düşey yönde yerleştirilmiş olan bir milin etrafında dönmeye başlayan disk ile işlevlerini yerine getirir. Sızdırmazlık seviyesi anlamında büyük bir beğeni toplayan wafer tip vana, fiyat anlamındaki uygunluğu ile de sık sık ön plana çıkar.

Birçok farklı sektör içerisinde tercih edilen bir alternatif olarak dikkat çeken Wafer vana, maden sanayii başta olmak üzere gıda ve kimya işletmelerinde ve ısıtma sistemlerinde tercih edilmeyi sürdürüyor.

İzlenebilir Kelebek Vana

Vana tipleri arasında yer alan bir alternatif olan izlenebilir vana, özellikle kesme ve kontrol işlemlerinin sağlanması konusunda önemli bir rol üstlenmektedir. Böylelikle akışkan transferi sırasında vanaların konumu görünebilir bir konumda, elektriksel bir biçimde takip edilebilir hale gelir. İzleme anahtarının vana içinde olduğu vana tipinde üst tarafta ise açık veya kapalı konum göstergesi yer alır.

Lug Tipi Kelebek Vana

Lug tipi vanalar da basınç kayıplarının diğer muadillerine nazaran görece az olmasından dolayı ön plana çıkan bir ürün olarak bilinmektedir. Avantajları itibariyle açma kapama işlemlerinin de bahsi geçen vana tipinde daha kolay bir biçimde yapılabilmesi mümkün hale gelir. Bu nedenle lug tipi vanalar da kelebek olarak adlandırılan vana tipleri arasında dikkat çekici olmayı başarmıştır.

Paslanmaz Kelebek Vana

Kelebek olarak nitelendirilen vana tipleri arasında yer alan paslanmaz vanalar, kimyasal ürünlerin kullanıldığı sektörde tercih edilmektedir. Çevresel faktörlere bağlı olarak aşınma ve eskime problemleri ile karşı karşıya kalma riskinin bulunduğu sektörlerde bu vanalar sık sık tercih edilir. Dış etkenleri ekarte eden yapısı, uzun süreli ve standart verimli çalışma imkanını vermektedir.

Çift Flanşlı Kelebek Vana

Hafif ve kısa montaj boyuna sahip olmasından dolayı çift flanşlı kelebek vana fazlasıyla beğenilen bir yapıya sahip durumdadır. Bu bağlamda kullanıcı deneyimi açısından son derece önemli özellikler sunan ürün, bu sayede ön plana çıkmayı başarır. Diğer akışkan türlerine göre daha temiz ve nötr gaz ve sıvıların yer aldığı tüm sektörlerde bu ürün tipi çok sık kullanılmaktadır.

Aktüatör destekli bir biçimde de çalışabilmesi nedeniyle dikkat çeken vana, düşük sıcaklıklardan yüksek sıcaklıklara kadar işlevselliğini koruyabilmektedir. Yani üründe sıcaklık değerlerine bağlı olarak işlev kaybı söz konusu değildir. Bu durum ürünü onlarca farklı sektör içerisinde dikkat çekici kılar.

CL150 Kelebek Vana

Kullanım rahatlığı sağlaması nedeniyle birçok sektöre can damarı olan cl150 kelebek vana ürünü, vana tipleri arasında işlevselliği ile ön plana çıkmayı başarıyor. Oldukça pratik bir çalışma sistemine sahip olan ürün sık sık tercih ediliyor. Rahat monte edilme seçenekleri ile kullanıcıların sorunsuz bir şekilde iş kollarında faydalanabildiği ürün, akışkanların rahat geçişini sağlıyor.

Yüksek basınç içeren sektörler için çok da uygun olmayan bu vana tipi, görece daha temiz ve agresif sıvı ve gaz akışkanlar için kullanılmaktadır. Günümüzde hemen hemen her sektörde kullanılabilen ürün, çok kirli akışkanların yer almadığı bütün uygulamalarda ön plana çıkarak artı değer sunmayı sürdürür.

800luk Kelebek Vana

800luk kelebek vana, flanş ölçüsü mm cinsinden 800 olan vana çeşididir. 32 inch vana olarak da bilinen bu vanalar, hafif oldukları için sistemlerin kritik noktalarında çok tercih edilir. Basınca ve yüksek torka dayanıklıdırlar. Hafif ve %100 sızdırmazlık sağladıkları için tesisatın uzun ömürlü olmasını sağlar. Açma-kapaması da oldukça kolaydır ve diğer vanalara göre basınç kaybı daha azdır. Montajı, bakım ve onarımı kolayca yapılabilir.

Akışkanın cinsine, hızına ve sıcaklığına göre pek çok farklı alanda kullanılabilir. Binaların ısıtma-soğutma sistemlerinde, hava-kompresör hatlarında, klima santrallerinde, petrokimya tesislerinde ve kimya fabrikalarında, çimento ve boya proseslerinde, içme suyu depolarında ve inşaat sektöründe en fazla tercih edilen kelebek vana türüdür.

Kelebek Vana Fiyatları 2020

Kelebek vana fiyatları 2020, geniş bir yelpazeye sahipken; fiyatı en fazla etkileyen etmenlerin başında vananın imal edildiği maddenin cinsi gelir. Açma, kapama ve debi ayarları için en ideal çözüm olan kelebek vanalar, tesisatlara çok kolay entegre edilebilir. Uygun fiyatlara sahip olunabilecek bir kelebek vana, sistemin güvenliği için tamamlayıcı niteliktedir.

Kelebek vanaların flanşlı, kaynak ağızlı ve dişli olarak bulunan bağlantı çeşitleri, fiyatı etkileyen bir diğer etmendir. Sistemdeki ihtiyaca göre farklı fiyatlara sahip olan kollu, dişli kutulu, elektrikli, pnömatik ve hidrolik tahrik üniteli vanalar temin edilebilir. Yüksek sıcaklık değerlerine dayanabilen bu vana çeşitleri, tesisatlarda kullanılabilecek yüksek performanslı ve düşük fiyatlı olduğu için çok tercih edilir.

Kelebek Vana Ölçüleri

Hafif ve küçük hacimli oldukları için tesisatlarda sıkça kullanılan kelebek vanalar farklı ölçülerde üretilir. Kelebek vana ölçüleri; flanş ölçüsü (DN), diş ölçüsü (NPS) ve tork değeri ölçüsünden oluşur. Flanş ölçüsü değerleri 50-1200 arasında değişirken anma basıncı değerleri PN 6-3 ve CL150-CL2500 şeklindedir.

Kelebek vananın uzun ömürlü olması için vananın üretildiği maddeye dikkat edildiği gibi vananın ölçülerine de dikkat edilmelidir. Akışkanların cinsine ve sistemin büyüklüğüne göre farklı ölçülerde kelebek vanalar tercih edilmelidir. Yüksek tork basıncı barındıran sistemlerde daha büyük ölçülerde kelebek vanalar güvenlik açısından en idealidir. Yanlış ölçülerde seçilen vanalar genellikle tesisata entegre edilemez; entegre edilse dahi akışkan sızdırması problemi ile karşılaşılır.

TEKLİF AL

Kelebek Vana KALİTE STANDARTLARI

Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin > Tıklayın!

Kelebek Vana ÖZELLİKLER

Malzemeler : Çelik , Paslanmaz Çelik, Alüminyum , Bronz , Diğer Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Kaynak Ağızlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Kollu , Dişli Kutulu, Elektrik Aktuatörlü, Pnömatik Aktuatörlü, Hidrolik Aktuatörlü
Sıcaklığı : (-50 °C) –(+560 °C)
Anma Çapı : DN 50 – 1200
Anma Basıncı : PN 6 – 63        CL150-CL2500

Kelebek Vana BOYUTLAR

Kelebek Vana- LUG Tipi – Çelik Döküm
PN 16-40     CL150-CL600 DN 50-600
Kelebek Vana – LUG Tipi
PN 6-16        CL150-CL600 DN 350-600
Kelebek Vana – LUG Tipi
PN 6-16        CL150-CL600 DN 700-1200
Kelebek Vana – LUG Tipi – Volanlı
PN 6-16         CL150-CL600 DN 50-300
Tri-Ex-Kelebek Vana – Dövme Çelik
PN 10-40       CL150-CL1500 DN 80-900
Tri-Ex-Kelebek Vana – Dövme Çelik
PN 63             CL150-CL1500 DN 80-900
WAFER Kelebek Vana – Çelik
PN 16-40        CL150-CL300 DN 50-600
WAFER Kelebek Vana
PN 6-16           CL150-CL300 DN 350-500
WAFER Kelebek Vana
PN 6-16           CL150-CL300 DN 600-1000
WAFER Kelebek Vana – Volanlı
PN 6-16          CL150-CL300 DN 50-300

Kelebek Vana Teklifi Almak İçin Bize Mesajınızı Yazıp Gönderin

    Call Now ButtonAra
    × WhatsApp Destek