Kontrol Vanası Çeşitleri Nelerdir? 2021

Birçok farklı sektör için sık sık tercih edilen bir ürün haline gelen kontrol vanası, kontrol mekanizmasının insan bünyesinde olması adına büyük katkı sağlamaktadır. Bu vana tipi ile beraber çeşitlilik artmış ve her sektöre özel boru hatlarının kontrolünü sağlayan bir ürün karşımıza çıkmaktadır.

Bu bağlamda da uygulama alanlarına göre değişebilen iş kollarında ürünün tercih edilebilirlik oranı artış göstermektedir. Kontrol amaçlı olarak üretimi gerçekleştirilen bu ürün, kullanım şekilleri ve uygulama alanları itibariyle değişim gösterebilir. Yine de ürün en net hali ile emniyet vanası olarak tanımlanmaktadır. Hayatı kolaylaştıran en önemli unsurların başında gelen vanalar, kendi içlerinde çeşitlere ayrılmıştır.

Basınç seviyelerine ve debi değerlerine göre farklılık gösterebilen bu ürünlerin kullanım alanları her geçen gün genişlemektedir. Özellikle vanaların birçok sektörde kontrol mekanizmasını insana devretmesi sayesinde bahsi geçen ürünün de önemi büyük bir artış göstermektedir. Kendi içinde çeşitlere ayrılmış olması da ürünün tercih edilme sıklığını arttırdığı kadar sağladığı katkıyı da yükseltir.

Kontrol Vanası Ne İşe Yarar?

Kontrol Vanası Çeşitleri Nelerdir?

Sektörler bazında düşünüldüğü taktirde özellikle boru hatları içindeki değişkenlerin kontrolünün sağlanması çok büyük bir öneme sahip durumdadır. Bu nedenle de kontrol vanası her geçen gün artış gösteren bir öneme sahip olur. Değişkenlerin kontrolünün sağlanması ve bu sayede süreci maksimum verim ile tamamlamak da mümkün hale gelmektedir.

Seviye Kontrol Vanası

Vanalarda kullanım alanına göre zaman zaman sıvı zaman zaman da katı akışkanların transferi sağlanmaktadır. Bu bağlamda da seviye kontrol vanaları ön plana çıkar ve sürecin en verimli şekilde tamamlanmasını mümkün kılar. Kontrol vanası anlamında seviyelerin kontrolünü sağlayan bu ürün, farklı işlevselliklere de sahiptir.

Su seviyesinin kontrol edilebilmesini mümkün kılan bu ürün, depo ve rezervuarlarda kullanılmaktadır. Teknik bakımdan kolay bakım unsurlarına sahip olması, seviye kontrol vanalarını sık sık ön plana çıkarır. Aynı zamanda hareketli hidrolik flatöre sahip bir biçimde ayarlanabilir açma kapama hızına sahip olması da, pratikliği sağlama açısından son derece önemlidir.

Vananın montaj aşamasında yatay ve düşey pozisyonda ayarlanabilir olması da, görsel anlamda farklı sonuçları beraberinde getirebilir. Seviye kontrol vanaları tüm bunların yanı sıra şebeke basıncı ile çalışmalarından dolayı da son derece tasarruflu bir üründür. Ekstra enerjiye gereksinim duymazlar.

Fark Basınç Kontrol Vanası

Kontrol vanası çeşitleri arasında basınç kontrolünü sağlamak da mümkündür. Su hızında gerçekleşen ani dönüşümlerin ardından basınç dalgalanmalarının da arkadan gelmesi son derece olağandır. Böyle bir senaryo karşısında ürün, otomatik biçimde tahliye ederek ürünü ve şebeke hattını koruma amacıyla dizayn edilmiştir. Dolayısıyla son derece verimli bir alternatiftir.

Tüm vana alternatiflerine ulaşmanın en kolay yolu ise Adavana’yı ziyaret etmektedir. Kısa sürede fiyat uygunluğu ve uzun süreli kullanım garantileri ile ürünlere sahip olabilirsiniz.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek