Paslanmaz Vana Çeşitleri – Paslanmaz Vana Nedir

Akışkanların yol almasını sağlayan, onları durduran ve basınç ile sıcaklığı değiştirme imkanı bulan cihazlar vana olarak nitelendirilmektedir. Hayatın her alanında büyük bir öneme sahip olan vanalar, çeşitli kategorilere ayrıldığı gibi her bir üründe farklı kullanım amaçları bulunabilmektedir. Bu bağlamda da en çok kullanılan vana türlerinin başında paslanmaz vana gelmektedir.

Gövde, kapak, açma ve kapama mili, açma kapama mili salmastrası, kapama organı ve aktüatör parçalarının birleşiminden oluşan vanalar akış kontrollerine, bağlantı şekline, akış yönüne ve fonksiyonlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Kendi içinde çeşitli gruplara ayrılan bu vanalar arasında da paslanmaz olan vanalar, birçok farklı alanda kullanılabiliyor. Boru hatlarının yanı sıra su depolarında da kullanılabilen paslanmaz vana çeşitleri, bu yönüyle büyük bir avantaj yaratıyor.

Paslanmaz Vana Çeşitleri - Paslanmaz Vana Nedir

Paslanmaz Vana Çeşitleri – Paslanmaz Vana Nedir

Paslanmaz Vana Çeşitleri Nelerdir?

Paslanmaz olan vana çeşitleri 4 ana grup çerçevesinde incelenebilir.

  • Paslanmaz Dişli Küresel Vana
  • Paslanmaz Kelebek Vana
  • Paslanmaz Bıçaklı Vana
  • Paslanmaz Flanşlı Vana

 

Paslanmaz Dişli Küresel Vana

Basınç seviyesinin düşük olarak seyrettiği hatlarda kullanılan bu vanalar, paslanmaz vana çeşitleri arasında ön plana çıkar. Hatlara dişli bir biçimde bağlanmalarından dolayı akış kontrolleri içlerinde yer alır. Düz bir hat bünyesinde kullanılabildikleri gibi, 3 borunun birleşim noktasında da akış yönünün netleşmesi adına kullanılabilirler.

Paslanmaz Kelebek Vana

Başta gıda tesislerinde olmak üzere birçok farklı bölgede kullanılan paslanmaz kelebek vana, hat içinde yer alan akışı disk yordamıyla kontrol etmektedir. Dolayısıyla da paslanmaz vana alternatifleri arasındaki yerlerini almışlardır. Gıda tesislerinde yer alan paslanmaz boru hatlarında kullanılabilen paslanmaz  kelebek vanalar, aynı zamanda petrol v LPG hatlarında da tercih edilirler.

Paslanmaz Flanşlı Vana

Paslanmaz vana çeşitlerinden biri olan paslanmaz dişli küresel vananın dayanma ihtimalinin olmadığı yerlerde, paslanmaz flanşlı vana tercih edilir. Özellikle yüksek basınçlı yerlerde sık sık tercih edilen bu vana türü, hatlar arasında karşılıklı iki flanşın arana konulur ve üst kısımdaki flanşlar ile bağlanır. Bu vanaların çalışma sistemi de, dişli küresel vanalar ile benzerdir.

Paslanmaz Bıçaklı Vana

Bir diğer paslanmaz vana çeşidi olarak da paslanmaz bıçaklı vanalar gösterilir. Hatlara flanşlar yardımıyla bağlanan bıçaklı vanalar, hattaki akışı gövdede yer alan iki contanın arasındaki bıçağın hareketiyle sağlar. Kullanım şekilleri de tam açık veya tam kapalıdır. Bıçaklı vanalar ağırlıklı olarak bıçak paslanmaz ve gövde döküm olarak da kullanılmaktadır.

Büyük kolaylıklar sağlayan ve yüksek basınçtan düşük basınca kadar farklı çeşitleri kullanabilen paslanmaz olan vanalar önemli bir ekipmandır.

Vana tercihi için bizleri tercih ederek piyasadaki en uygun fiyatları çeşitleri sizlerle buluşturan Adavana’yı ziyaret edebilirsiniz. Adavana, geniş skaladaki alternatifleri her bütçeye uygun fiyat seçenekleri ile karşınıza çıkararak paslanmaz vana çeşitlerini sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek