Patlama Diski

Patlama Diski

Patlama (rupture) diskleri bazı durumlarda emniyet vanalarının önüne konarak bu ekipmanlar da kullanacağınız malzeme maliyetini büyük ölçüde azaltıp, sıfır sızdırmazlık sağlayarak emniyet vanalarının çalışma ömrünü uzatır. İstemiş olduğunuz basınç patlama değerine kadar sorunsuz olarak çalışır. Sizlerde yüksek basınca sahip olan tesisatlarınız için patlama diski kullanabilir ve güvenliğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde çok kısa sürede vana taleplerinizi karşılayabilmekteyiz!

Rupture Disk

Rupture disk, yırtılma diski, patlama diski, patlama diyaframı veya basınç emniyet diski olarak da bilinir. Sistemde yer alan diğer cihazları basınçtan korumak için emniyet cihazı görevi görür. Sitemde gerçekleşen basınç artış veya azalmalarında sahip olduğu zar yırtılır ve sistem anında stabil hale gelir. Yırtılma sonra disk yeniden kapanmaz, yırtılma zarı tek kullanımlıktır.

Rupture disk, tepki süresi çok kısa olduğu için diğer vanalara göre güvenliği daha hızlı sağlar. Ayrıca sızdırmaz yapıya sahiptir ve bakımı oldukça kolaydır. Çok yüksek basınca rağmen deforme olmadan anında görevini yerine getirerek sistem güvenliğini sağlayabilir. Özellikle petrokimya, havacılık, savunma, tıp, nükleer, gıda işleme, demiryolu, ilaç ve kimya sektörlerinde çok sık kullanılır.

 

Rupture Disk Patlama Diski

Aşırı basıncın ortaya çıktığı durumlarda sıvı ve hava hatları başta olmak üzere buhar ve gazları da basınçtan korumak adına rupture disk patlama diski sık sık tercih edilir. Ürünü tercih edecek olan iş kolları diskin üretimi ve gövdesi nedeniyle çok büyük avantajlara sahip olarak süreci sorunsuz bir şekilde ilerletme imkanı bulur. Karbon veya paslanmaz çelikten üretilen bir disk çeşidi olan bu ürün, belirli set basınçlarına karşı fazlasıyla dayanıklıdır.

Sızdırmazlık seviyesi %100 olarak bilinen ürün, maliyetin azaltılması ve maksimum verimin alınması anlamında ön plana çıkar. Basınç patlama değerleri fark etmeksizin üründen en yüksek verimi almak mümkündür.

 

Patlama Diski Çeşitleri ve Faydaları

Ada Vana olarak:

  • Paslanmaz Çelik,
  • PTFE,
  • Hastelloy,
  • Inceonel,
  • Nikel,
  • Tantalyum

malzemelerinden siparişe özel Patlama Diski üretimi veya ithal ettiğimiz hazır stoklardan Patlama Diski satışı gerçekleştirmekteyiz. Patlama diskleri bir nevi emniyet vana görevi görmektedir. Akışkanın basıncından hatları korumak amacıyla kullanılmaktadır. Aşırı basınç ve sıcaklıktan tesisat ve hatları yüksek bir hassasiyet ile dengelemektedir.

Basınç ve emniyet özelliğine sahip olan patlama disklerinin tesisata bağlantısı flanşlı ve wafer tiptedir. Patlama ve aşırı sıcaklığı koruyan disklerin patlama basıncı 0.025 Bar ile 160 Bar arasındadır. Minimum ve maximum sıcaklık oranı ise (-196 °C) – ( +1200 °C) arasındadır. Emniyet aksesuarı olarak da tabir edilen patlama diskinin anma çapı DN 15 – 900 / 1/2” – 36“ ‘dir.

TEKLİF AL

KALİTE STANDARTLARI

Tüm ürünlerimiz DIN –ANSI – API normlarına uygundur. Kalite Belgelerimizi İncelemek İçin > Tıklayın!

Patlama Diski ÖZELLİKLERİ

Malzemeler : Paslanmaz Çelik, PTFE, Hastelloy, Inconel, Nikel, Tantalyum
Bağlantı : Flanşlı, Wafer
Patlama Basıncı : 0.025 Bar – 160 Bar
Sıcaklığı : (-196 °C) –( +1200 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 900 / 1/2” – 36“

Teklif Almak İçin Bize Mesajınızı Yazıp Gönderin

    Call Now ButtonAra
    × WhatsApp Destek