Stellit Kaynak Nedir ve Nerelerde Kullanılır? 2021

Birçok iş kolunda yüzey kaplama olarak da bilinen stellit kaynak ürünü, yeni bir yüzey tabakası elde etmek ve uzun süreli kullanım sağlamak artı değer sağlamaya devam ediyor. Özellikle sert dolgu uygulamalarında sık sık kullanılan bir ürün haline dönüşen kaynak sayesinde, korozyona karşı direnç oluşturmak mümkün olmaya başlamıştır.

İç yapısı ile çok önemli alaşımları bünyesinde barındıran ürün sayesinde, kobalt alaşımların korunması da mümkün hale gelmeye başlar. Birçok farklı özellik barındıran ve bu sayede ön plana çıkan ürünün kullanıldığı sektörler de sayı bazında artış göstermeye devam etmektedir.

Çeşitli metal ve alaşımların kullanılması ile beraber, bu ürünler özellikle yüksek sıcaklıklarda tam verimlilik sağlayarak diğer muadillerinin önüne geçmeyi başarır.

Stellit Kaynak Nedir?

Stellit Kaynak Nedir ve Nerelerde Kullanılır 2020

Stellit kaynak ürünü, kendi içinde çeşitli alaşımlara bağlı olarak ayrılabilen bir kaynak olarak bilinmektedir. Birçok farklı yöntem ile beraber kaplama işleminin gerçekleştirildiği üründe yüksek sıcaklıklara karşı kızıl sertliği koruyabilmesi ürünü farklı kılan en önemli unsur olarak bilinir. 30-55 HRC sertliklerine bağlı olarak üretimi devam eden ürünler ile beraber, metaller arası sürtünme sonucunda ortaya çıkan tahribat ekarte edilir.

Bunun yanı sıra kullanım alanları yalnızca sıcaklık seviyesinin yüksek olduğu alanlar ile sınırlı kalmayıp son derece geniş seyretmeye devam etmektedir. Kaplama işleminin ardından dikkat edilmesi gereken bir nokta da kaynak yönteminin uygulanıp uygulanmadığıdır. Eğer kaynak yöntemi tercih edildiyse, özel kesici uçları kullanmak her zaman için daha makul bir tercih olacaktır.

Stellit Kaynak Özellikleri

Yüksek sıcaklık değerlerine ulaşan sektörler için olduğu kadar bazı farklı sektörler için de önemli bir ürün haline gelen stellit kaynak birçok özellik barındırmaktadır. Ürünü sektörler arasında bu denli ön plana çıkaran en önemli unsur, yüksek sıcaklığa karşı olan dayanıklılığı ve en yüksek sıcaklık değerlerinde dahi performansından hiçbir şey kaybetmiyor olmasıdır.

Bunun yanı sıra aşınma faktörlerine karşı da çevresel etkenler çerçevesinde tam faaliyet göstermeye devam eder. Bu bağlamda ürünün aşınma problemine karşı son derece kullanışlı olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Stellit Kaynak Nerelerde Kullanılır?

Bu ürün günümüzde başta korozyon direnci gerektiren sektörler olmak üzere

  • kimya sektöründe,
  • kimya sanayinde
  • ve cam sanayinde

Öne çıkmakta. Elbette ki bu denli dayanıklı ve aşınmaya karşı önlem alan bir ürünün kullanım alanları bununla sınırlı değildir. Ürünün en sık tercih edildiği diğer sektörler de şu şekilde sıralanabilir:

  • Demir çelik sektörü,
  • petrokimya sanayi,
  • metal imalat sanayi
  • ve ambalaj sanayi

Stellit Kaynak Fiyatları

Kaynağın fiyatları ise birçok yerde değişken aralıklarda sunulabilir. Fakat bu stellit kaynağı en uygun fiyatlar ve en kaliteli hizmet ile Adavana’dan temin edebilirsiniz. Sektör ortalamasının altında fiyat garantisi ile müşterilerini karşılayan lider vana üreticisi Adavana, kurulduğu günden bu yana ürün ve hizmetlerini müşteri memnuniyeti ilkesiyle geliştirmekte ve sunmaktadır.

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek