Tahliye Vanası Nedir? Tahliye Vana Fiyatları 2021

Tahliye vanası, tesisat ve sistemlerin güvenliği için en gerekli vana türlerinden biridir. Birçok farklı sektörde yasalar tarafından zorunlu tutulan tahliye vanası, İngilizce adı olan relief valve veya kısaltması RV olarak da bilinir. Basınç olan bir sistemde basınç değişiminden kaynaklanacak problemleri önlemek için kullanılır. 

Güvenlik amaçlı olarak kullanılan bu vana çeşidi, her dönemde önemini korur. Teknolojinin gelişimi ile vananın işlevleri de gelişir. Bu vananın kullanılması, iş güvenliğini sağlamak adına basit ancak oldukça önemli bir yöntemdir. 

Tahliye vanaları, bulundukları sistemlerdeki diğer elemanların arızalanmasının önüne geçer ve sistemin durmadan çalışabilmesine olanak sağlar. Bu sayede sistemler daha uzun ömürlü olur.  

Aşırı Basınç Tahliye Vanası

Tesisat sistemlerinde çevre koşullarından veya merkezi su sisteminden kaynaklı olarak basınç değişimleri olabilir. Aşırı basınç tahliye vanası, basınç değişimlerinde devreye girer ve tesisatta oluşacak problemlerin önüne geçer. 

Bu vanalar basıncın belirlenen değerde kalmasını sağlar. Vana kurulumu gerçekleştirilirken tesisat için istenilen basınç değeri ayarlanır. Eğer basınçta ayarlanmış değere göre yükselme olursa vana fazla basıncı dışarıya tahliye eder. Ayrıca basınçta düşme yaşanırsa düşüşün daha da fazla olmasını engeller. Vananın görevi basıncı dengelemektir ve bulunduğu tesisat veya sistemi güvenli hale getirmektir.

Aşırı Basınç Tahliye Vana Fiyatları

Basınç tahliye vanası, basınca duyarlı bir şekilde ani yükselmeleri algılar ve sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Tahliye vanasının olmadığı bir sistem basınç artışlarında ciddi hasarlar alabilir. Aşırı basınç tahliye vanalarının uygun fiyatları, sistemde oluşacak hasarın maddi değerinin yanında çok düşük bir ücrettir.

Aşırı basınç tahliye vanalarının genel olarak hizmetleri aynı olsa da barındırdığı teknolojiye göre özellikleri değişir. Özellikleri ne kadar gelişirse bu durum fiyatlarına yansır. Vananın kullanılacağı sisteme göre sağlamlığı, tahliye hızı gibi özellikler göz önünde bulundurulup en uygun fiyatlı tahliye vanaları bulunabilir. 

Aşırı Fark Basınç Tahliye Vanası

Özellikle bina sistemlerinde kullanılan fark basınç tahliye vanaları, sistemler için hayat kurtarıcı niteliktedir. Isıtma ve soğutma sistemlerinde oluşan denge değişikliklerinde pompaların yükü artar ve ne kadar frekans konvertörlü olsalar da debi değerini olması gereken seviyenin altına indirmekte zorlanılar. Debi değerini indiremeyince de pompada dönüşümsüz hasarlar yaşanabilir. 

Aşırı fark basınç tahliye vanaları bu noktada devreye girerek pompanın üzerinde oluşan fark basıncını azaltmak için tahliye işlemine başlar. Böylece pompanın üzerine ekstra yük binmesini engeller. Fark basınç tahliye vanaları, ısıtma ve soğutma sistemlerinin en önemli emniyetidir. Normalde kapalı olan bu vanalar fark basıncı arttığında açılarak pompaları korur.

Yüksek Basınç Tahliye Vanası

Yüksek basınç tahliye vanası çok farklı sistemlerde kullanılabilir. Tesisatlar için bir kurtarıcı niteliğinde olmanın yanı sıra; akış düzenleyici veya boşaltma valvi niteliğindedir. 

Sistemde oluşan yüksek basınç durumunda yüksek basınç tahliye vanaları, basınç ölçüm mekanizmaları ile yüksek basıncı tespit eder. Ardından, basıncı ayarlı olduğu seviyeye düşürene kadar tahliye işlemine başlar. Basınç olağan seviyesine geldiğinde tahliyeyi sonlandırır. 

Yüksek basınç tahliye vanaları, sistemdeki boru geçişlerinde kullanılırsa sızdırmaları da önlemiş olur. Ayrıca bakım ve kontrolleri de oldukça kolay olduğu için uzun ömürlüdürler. Sisteme göre farklı boyuttaki yüksek basınç tahliye vanaları tercih edilebilir. 

Tüm vana alternatiflerine ulaşmanın en kolay yolu ise Adavana’yı ziyaret etmektir. Kısa sürede teslimat, uygun fiyatlar ve uzun süreli kullanım garantileri ile ürünlere sahip olabilirsiniz.

 

 

 

Call Now ButtonAra
× WhatsApp Destek