Fark Basınç Kontrol Vanası

Fark Basınç Kontrol Vanası
Malzemeler : Pik ,Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik , Özel Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Otomatik
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+550 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 100
Anma Basıncı : PN 16 – 40
Teklif Al

Fark basınç kontrol vanası (-200 °C) – (+550 °C) sıcaklık aralıklarında tesisatı fark basıncından korumak için kullanılan özel bir valftir. Merkezi sistemlerde basıncı dengede tutarak arıza ve kazaları önler. Bu özelliğinden dolayı fark basıncı oluşan tesisatların en önemli emniyet elemanlarından birisidir. Birçok sektörde memnuniyetle kullanılan fark basınç kontrol vanalarının DN 15 – DN 100 anma çapında ve PN 16 – PN 40 anma basıncındaki modelleri Ada Vana bünyesinde üretilmektedir.

Table of Contents

  Fark Basınç Kontrol Vanası Nedir?

  Fark basıncı akışkanların sisteme giriş ve çıkış basınçları arasındaki farktır. Sistemde fark basıncı artarsa çalışan akşamlarda problemler oluşur. Fark basınç kontrol vanası sistemdeki basınç değişimini tespit edip tahliye yaparak basınçta balansı sağlar.

  Akışkan bulunan her sistemde debiden kaynaklı olarak fark basıncı değişimleri yaşanabilir. Ani değişimleri her an kontrol altında tutabilmek için bu vana tipi muadillerine göre öne çıkan bir çözümdür.

  Fark Basınç Kontrol Vanası Çeşitleri

  Fark basınç kontrol vanası sistemdeki basıncın her noktada eşit olmasını sağlayan özel bir mekanizmaya sahiptir. Bundan dolayı birçok sektörde farklı çeşitlerde fark basınç kontrol vanasına ihtiyaç duyulur.

  Ada Vana bünyesinde pik, sfero, çelik paslanmaz çelik ve özel malzemelerden oluşan farklı çeşitlerde fark basınç vanaları imal edilmektedir. Ayrıca ürünlerimizi flanşlı ve dişli bağlantı tipleri mevcuttur.

  Fark basınç kontrol vanası çeşitleri şöyledir:

  • Otomatik fark basınç kontrol vanası
  • Kolektör fark basınç kontrol vanası
  • Akış limitlemeli fark basınç kontrol vanası
  • Dinamik balans fark basınç kontrol vanası

  Otomatik Fark Basınç Kontrol Vanası

  Otomatik fark basınç kontrol vanası prosesteki basınç farklılıklarını tespit edip otomatik olarak müdahalede bulunur. Bu sayede sistem 7/24 güvende olur. Tesisatta giriş ve çıkış basınçları arasında belli bir fark tespit edildiğinde hemen basınç dengelenir. Böylece tesisattaki ekipmanlar fark basıncından zarar görerek arızalanmaz.

  Kolektör Fark Basınç Kontrol Vanası

  Kolektör fark basınç kontrol vanası, merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılır. Isıtma sistemlerindeki radyatör kolektörde oluşan basınç farklarını kontrol altında tutar. Kolektörde fark basıncı oluşursa stabil hale gelene kadar basıncı düzenler. Kolektör fark basınç kontrol vanasının kullanımı oldukça kolaydır. Ayarlanabilir özelliği sayesinde basınç istenilen değere ayarlanarak vana kullanılabilir.

  Akış Limitlemeli Fark Basınç Kontrol Vanası

  Akış limitlemeli fark basınç kontrol vanası, debi limitleme işlemlerinde kullanılabilen kontrol vanası çeşididir. Ani debi değişikliklerinden dolayı oluşan fark basıncı bu vana sayesinde önlenir. Böylece tesisat sisteminde akıştan ve basınçtan dolayı herhangi bir hasar oluşmaz.

  Dinamik Balans Fark Basınç Kontrol Vanası

  Dinamik balans fark basınç kontrol vanası, akışkanın debisinden kaynaklı olarak oluşan fark basıncını tespit edip stabil hale getiren valftir. Akışkanın debisi arttığında debiyi yavaşlatır ve balansı korur. Bu sayede giriş ve çıkış arasındaki fark basıncı değeri açılmaz. Tesisattaki ekipmanların güvenliği, uzun ömürlü olmaları ve sağlıklı çalışmaları için kullanımı çok önemlidir.

  Fark Basınç Kontrol Vanası Çalışma Prensibi

  Fark basınç kontrol vanası çalışma prensibi, giriş ve çıkış basıncı arasındaki farkı istenilen seviyede tutmak üzere kurulmuştur. Eğer giriş basıncı ve çıkış basıncı arasındaki fark ayarlanan basıncın üzerine çıkarsa arada oluşan basınç nedeniyle öncelikle pilot valflerde açılıp kapanma görülür. Ardından ana vana açılır ve fark basıncı ayarlanan değere düşürülür.

  Giriş basıncı ve çıkış basıncı arasındaki fark çift yönlü olabilir. Yani hem giriş basıncı yüksek olduğu durumlar hem de çıkış basıncının yüksek olduğu durumlar mevcuttur. Fark basınç kontrol vanası her iki durumda da mekanizmasını çalıştırarak farkı istenilen değere getirir. Basınç farkını kontrol altında tutarak tesisatın güvenliğini sağlar.

  Fark Basınç Kontrol Vanası Ne İşe Yarar?

  Fark basınç kontrol vanası, tesisatlardaki fark basıncının dengelenmesini sağlar. Sistem boyunca oluşan tüm basınçları stabil tutarak balans oluşturur. Ayarlanabilir olmasından dolayı istenilen değerde kullanılabilir.

  Fark basınç kontrol vanasının sağladığı en önemli fayda prosesteki ekipmanların bozulmasını önlemektir. Fark basıncının artışından dolayı pompalar, valfler, üniteler, makineler hasar alabilir. Hasarın boyutu arttıkça sistemin işleyişi sonlanabilir. Sürdürülebilir endüstriyel sistemlerde fark basınç kontrol vanası kullanımına önem verilmelidir.

  FARK BASINÇ KONTROL VANA BOYUTLARI

  Fark Basınç Kontrol Vanaları
  PN 16-40DN 15-100

  Fark Basınç Kontrol Vanası Fiyatları

  Fark basınç kontrol vanaları basınca karşı önlem almak için oldukça uygun bir çözümdür. Fark basınç kontrol vanası fiyatları vananın özelliklerine göre değişir. Fiyat teklifi almak için Teklif Al formunu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ada Vana olarak yıllardır kaliteli ve uygun fiyatlı vana modellerimizle pek çok sektörde mutlu müşterilere sahip olduk. Siz de hemen Ada Vana’nın avatajlarla dolu dünyasıyla tanışabilirsiniz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa