Basınç Tahliye Vanası

Basınç Tahliye Vanası
Malzemeler : Pik ,Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik , Özel Malzemeler
Bağlantı : Flanşlı, Dişli
Tahrik Ünitesi : Otomatik
Sıcaklığı : (-200 °C) – (+700 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 200
Anma Basıncı : PN 16 – 100
Teklif Al

Basınç tahliye vanası, tesisattaki basınç yükseldiğinde tesisatın güvenliğini sağlamak için kullanılan özel bir vana türüdür. Kolay kullanımından dolayı birçok sektörün ilk tercihleri arasında yer alır. (-200 °C) – (+700 °C) sıcaklık aralıklarında sorunsuzca çalışabilmektedir. Sağlamış olduğu avantajlar ve uygun fiyatıyla kullanıcı memnuniyetini kazanmış bir üründür.

Table of Contents

  Basınç Tahliye Vanası Nedir?

  Basınç tahliye vanası sistemde ani basınç değişimi olduğunda bunu tespit edip tahliyeye yapmaya başlayan vanadır. Sistemde ayarlı olan değerin üzerinde basınç tespit edildiğinde vana devreye girip basıncı düşürür. Böylece sistemde yer alan borular, vanalar, pompalar, makineler basınçtan dolayı zarar görmez. Böylece sistem uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder.

  Basınç tahliye vanası sağlamış olduğu korumadan dolayı tesisatlar için kritik bir elemandır. Ekstra enerjiye ihtiyaç duymadan şebeke basıncı ile çalışabilir. Sık bakım gerektirmez ve bakımı kolaydır.

  Basınç Tahliye Vanası Çeşitleri

  Herhangi bir sebepte dolayı tesisattaki basınç yükseldiğinde akışkanın tahliye edilerek basıncın düşürülmesi gerekir. Çalışma şekli bunun üzerine kurgulanmış olan basınç tahliye vanası, birçok tesisatta emniyet için kullanılır. Bu nedenle farklı çeşitlerde basınç tahliye vanası çeşidi vardır. Basınç tahliye vanası çeşitleri şöyledir:

  • Fark Basınç Tahliye Vanası
  • Kombi Basınç Tahliye Vanası
  • Dişli Relief Vana
  • Yangın Relief Vana

  Fark Basınç Tahliye Vanası

  Fark basınç tahliye vanası, sistemdeki fark basıncı arttığında akışkanı tahliye ederek basıncın olması gereken değerde korur. Böylece sistem basınç değişimlerinden olumsuz etkilenmez. Ani basınç değişimleri prosesler için en önemli sorunlardan birisidir. Fark basınç tahliye vanası kullanılmayan sistemlerde sıklıkla arızalar yaşanır.

  Kombi Basınç Tahliye Vanası

  Kombilerde basıncın olması gereken değerin üzerine çıkması sistemdeki ekipmanların bozulmasına ve hatta boruların patlamasına dahi sebep olabilir. Ayrıca kombi basınç tahliye vanası sistemde sıcak su kaçağı olmasını da önler. Özellikle ev ve iş yerlerinde kombi sistemleri ağırlıklı olarak kullanıldığından yaşam güvenliği açısından kombi basınç tahliye vanası kullanımı elzemdir.

  Dişli Relief Vana

  Dişli relief vana, dişli bağlantıya uygun borulara monte edilerek güvenle kullanılabilir. Tahrik ünitesinin otomatik olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Dişli relief vanaların pik, sfero, çelik gibi farklı malzemelerden üretilmiş modelleri mevcuttur.

  Yangın Relief Vana

  Yangın sistemlerinde başta yangın pompaları olmak üzere diğer ekipmanların basınçtan kaynaklı olarak hasar almasını önlemek için kullanılır. Yangın relief vana sistemde oluşan yüksek basıncı düşürmek için hızlı bir şekilde su tahliyesi yapar. Böylece aşırı basınçtan kaynaklı olarak herhangi bir aksama yaşanmaz.

  Yangı relief vanalar istenilen basınç değerine kolayca yaralanabilir. Hassas mekanizmaları sayesinde basınç değişimi kolayca tespit edilebilmektedir. Basınç olması gerekenin üzerine çıktığında düzenli bir şekilde tahliye yaparak soruna yer bırakmaz. Flanşlı ve dişli kaynak bağlantısı sayesinde her yangın sistemine kolayca monte edilebilir.

  Basınç Tahliye Vanası Çalışma Prensibi

  Basınç tahliye vanası çalışma prensibi hidrolik hat içerisinde basınç yükseldiğinde, tesisatı zorlayan yüksek basıncı tahliye etmek üzerindedir. Relief vana olarak da bilinen bu vana tipi akışkan hızındaki ani değişim nedeniyle yükselen basıncı hızla tahliye ederek basıncı düşürür.

  Basınç tahliye vanası; tesisattaki basınç, ayarlanmış olan basınç seviyesinde ise kapalıdır. Ne zamanki ayar basıncının üzerinde bir basınç tespit edilirse valf açılmaya başlar. Basınç tahliye vanası açıldığı anda hızlı bir şekilde akışkan tahliyesi olur. Giriş basıncı, istenilen basıncın seviyesine geldiğinde ise vana tekrardan kapanır. Böylece tesisat basınçtan zarar görmeden işleyişini sürdürür.

  Basınç Tahliye Vanası Ne İşe Yarar?

  Basınç tahliye vanası, tesisatın düzgün bir şekilde işlemesini sağlayan emniyet vana tiplerinden birisidir. Basınç istenilen limiti aştığında düşürülmezse hatta yer alan pompalar, motorlar, aktüatörler ve diğer makineler zarar görebilir. Yüksek basınçtan zarar görmeleri halinde bu makineler kullanılamaz hale gelir. Piyasa fiyatları oldukça yüksek olduğu için firma maliyetini artırır.

  Basınç tahliye vanası ise tüm bu hasarların oluşmasını önler ve firmanın önemli ölçüde tasarruf etmesini sağlar. Tesisatın emniyetini sağlaması için bir basınç tahliye vanası satın almak, bozulacak olan makinelerden çok daha uygun fiyatlı olur. Tesisat durmadan çalıştığı için tamirat ve durma sürelerinden de tasarruf sağlanır. Kısacası basınç tahliye vanası, uzun ömürlü ve ekonomik bir çalışma olmasını sağlar.

  BASINÇ TAHLİYE VANASI BOYUTLARI

  Basınç Tahliye Vanaları
  PN 16-100DN 15-200

  *Basınç Tahliye Vanalarının Anma Çapı DN 15 ile DN 200 ‘dür. Anma Basıncı ise PN 16 ile PN 100 arasındadır.

  Basınç Tahliye Vanası Fiyatları

  Basınç tahliye vanası fiyatları ürün modeline göre değişir. Yüksek basınç ve geniş sıcaklık değerlerinde çalışan bu vana, basınca karşı alınabilecek en ekonomik önlemlerden birisidir. Basınç tahliye vanası kullanılmaya sistemlerde oluşan hasarlar oldukça maliyetlidir.

  Ada Vana olarak pik, sfero, çelik, paslanmaz çelik ve özel malzemelerden farklı anma çapı, anma basıncı ve bağlantı tipine sahip basınç tahliye vanası üretmekteyiz. Bizimle iletişime geçerek ihtiyacınıza uygun basınç tahliye vanası modellerinin fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde ihtiyaçlarınızı en kısa sürede karşılayabilmekteyiz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa