Bıçaklı Vana

Bıçaklı Vana
Malzemeler : Pik, Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik, Özel Alaşımlar
Bağlantı : Wafer, Lug, Çift Flanşlı
Tahrik Ünitesi : Manuel, Dişli Kutulu, Elektrikli, Pnomatik, Hidrolik
Sızdırmazlık : Metal Metale, EPDM, NBR, PTFE
Sürgü Malzemes : Çelik, AISI 304, AISI 316, AISI 316L, AISI 316TI
Anma Çapı : DN 50 – 2000 2″ – 80″
Anma Basıncı : PN 10 – 100 / Class 150 – 600
Teklif Al

Bıçaklı vana partiküllü akışkanları geçişinde kullanılan en güvenilir vana tipidir. Sahip olduğu özellikler sebebiyle bıçaklı vanalar diğer vanalardan farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Fark yaratan çalışma prensibinden dolayı rağbet gören bir vana modelidir. Bıçaklı vanaların birçok boru hattına uyum sağlayabilmesi için farklı anma çapı ve farklı anma basınçlarında üretimimiz mevcuttur.

Table of Contents

  Bıçaklı Vana Nedir?

  Bıçaklı vana katı partikül yoğunluğu yüksek olan tesisatlarda akışkan geçişini kapatmak ve açmak için kullanılan vanadır. Vana bıçak ağızlı bir sürgüye sahip olduğundan bu isme sahiptir. Bıçak sürgü akışkanın geçişine dik bir şekilde vana gövdesiyle birleşerek akışkanın geçmesini engelleyebilir. Vana açılmak istendiğine ise vana kolu çevrilir ve bıçaklı sürgü yukarı doğru açılmaya başlar.

  Bıçaklı vanalar yalnızca katı ağırlıklı akışkanlar için değil aynı zamanda aşındırıcı akışkanlar için de kullanılır. Aşındırıcı partiküllere sahip akışkanlardan vana sürgüsü etkilenmediği için tam sızdırmazlık sağlar. Dikey açılıp kapanma bıçaklı sürgülü vananın en büyük avantajıdır.

  Bıçaklı Vana Çeşitleri

  Çamur, bulamaç, viskoz, korozif ve aşındırıcı akışkanların güvenle kontrol altında tutulmasını sağlayan bıçaklı vananın birçok çeşidi vardır. Farklı özellikteki çeşitleri sayesine bıçaklı vana birçok sektörde kullanılabilmektedir. Kullanımı kolay olan bıçaklı vanalar birçok sistem için en uygun fiyatlı seçimdir.
  Başlıca bıçaklı vana çeşitleri şöyledir:

  • Paslanmaz bıçaklı vana
  • Pnömatik bıçaklı vana
  • Bıçaklı sürgülü vana
  • Pistonlu bıçaklı vana
  • Elektrik Aktüatörlü Bıçaklı Vana
  • Lug Tip Bıçaklı Vana
  • Wafer Tip Bıçaklı Vana

  Paslanmaz Bıçaklı Vana

  Paslanmaz gövdesiyle uzun yıllar kullanılabilen paslanmaz bıçaklı vana, tam sızdırmazlık özelliği nedeniyle birçok sektörün tercihidir. Paslanmaz çelikten üretilen ürünlerimiz akışkan transferi esnasında herhangi bir sorun oluşmasının önüne geçmektedir. Vana tam olarak açıkken basınç kaybı çok düşüktür.

  Paslanmaz bıçaklı vana sayesinde katı ürünlerden dolayı oluşan açma kapama sorunları son bulur. Vana bıçağı herhangi bir katı parçacığın kapanma anında geçmesini engeller. Böylece tüm sistemin güvenliği sağlanmış olur.

  Pnömatik Bıçaklı Vana

  Pnömatik bıçaklı vana özellikle çok lifli akışkanların bulunduğu sistemlerde kullanılır. Sızdırmazlık açısından kıyaslandığında muadillerine göre çok daha başarılı olan pnömatik bıçaklı vana yüksek müşteri memnuniyetine sahip bir üründür. Nispeten çok fazla yer kaplamadığı için birçok yere kolaca monte edilebilmektedir.

  Bıçaklı Sürgülü Vana

  Bıçaklı sürgülü vana en zorlu ortamlara bile akışkanları kontrol altında tutabilen özel bir vana modelidir. Korozyondan etkilenmeyen bıçaklı sürgülü vana hasarlara karşı az duyarlıdır. Böylece bu vananın sık sık bakımının yapılması gerekememektedir. Bıçaklı sürgülü vanalar açma kapama uygulama için kullanılır. Hassas akışkan kontrolü için uygun değillerdir.

  Bıçaklı sürgülü vana genellikle atık su tesisleri, çimento tesisleri, kimyasal tesislerde kullanılır. Katı akışkanların kontrolünde tam sızdırmazlık sağlamasıyla öne çıkan bıçaklı sürgülü vana dayanıklı dış dizaynı ile de dikkat çekmektedir.

  Pistonlu Bıçaklı Vana

  Pistonlu bıçaklı vana başlıca atık su hatlarında kullanılan ve pistonlu yapısı nedeniyle birçok alanda kolaylıklar sağlayan bir vana modelidir. Yüksek verimlilikle çalışan pistonlu bıçaklı vana tam sızdırmazlık konusunda kullanıcılardan geçer not almayı başarmıştır. Tek ve çift parçalı olmak üzere iki farklı gövde tipinden oluşan çeşitleri vardır.

  Pistonlu bıçaklı vanalar her iki yönden gelen akışı kontrol edebilme kabiliyetine sahiptir. İsteğe bağlı olarak tesisatı her yerine monte edilebilir. Bulunduğu konum vananın çalışmasını olumsuz etkilemez. Kolay bakımı, sağladığı avantajlar ve uygun fiyatları nedeniyle Ada Vana pistonlu bıçaklı vana ürünleri çok rağbet görmektedir.

  Elektrik Aktüatörlü Bıçaklı Vana

  Elektrik aktüatörlü bıçaklı vana otomatik açma-kapama yapabilmesi nedeniyle birçok alanda sıklıkla tercih edilen vana çeşididir. Akış kontrolünün manuel olarak yapılmasının zor olduğu sistemlerde elektrik aktüatörün otomasyon avantajından yararlanılabilir. Bıçaklı vananın tahrik ünitesine aktüatör takılarak elektrikli bıçaklı vana kullanmak mümkün hale gelir.

  Lug Tip Bıçaklı Vana

  Lug tip bıçaklı vana lifli akışkanların kullanıldığı sektörlerde ön plana çıkan bir vanadır. Bağlantı modeli olarak lug tipi tercih edilerek üretilen bu vana modelinin kullanımı piyasaya sürüldüğü günden itibaren artış göstermektedir. Lug tipi bıçaklı vana tek yönlü akışkanlarda oldukça kolay bir kullanım deneyimi sunmaktadır.

  Vananın bıçaklı ağzı lifli akışkanların kesilerek sorunsuz bir şekilde geçmesini sağlar. Bıçak ağız sayesinde tıkanıklık gibi bir durum mümkün değildir. Akışkanın tipi ne olursa olsun bıçak tarafından kesilerek ham maddeye dahil edilir.

  Wafer Tip Bıçaklı Vana

  Wafer tip bıçaklı vana denilince akıllara sıvı akışkanlar gelebilir ancak bu vana modeli katı yoğunluklu akışkanlarda yüksek performans göstermektedir. Katı akışkanları bıçağı yardımıyla keserek işleyişi kolaylaştırır. Kullanımının kolay olması ve katı yoğunluklu akışkanlara karşı pratik bir çözüm sunması wafer tip bıçaklı vanaya duyulan rağbeti her geçen gün artırmaktadır.

  Bıçaklı Vana Nasıl Çalışır?

  Bıçaklı vana çalışma prensibi, bıçak ağızlı sürgünün akışa dik şekilde contaların üzerine oturmasına dayanır. Parçalarından birisi bıçak ağızlı bir sürgü olduğu için bu vanaya bıçaklı sürgülü vana ismi de verilir. Bıçaklı vana ya tamamen açılabilir ya da tamamen kapanabilir. Akışın miktarını kontrol edebilmek amacıyla kullanılamaz.

  Vana kolu çevrildiğinde bıçak sürgü akış yönüne dik bir şekilde aşağı doğru inerek vana geçişini kapatır. Vanada bulunan contalar sayesinde tama sızdırmazlık oluşturularak akışkanlar durdurulur. Vana kolu tam ters yönde çevrildiğinde ise bıçaklı vana yukarıya doğru açılarak tekrardan hatta geçiş olmasına imkan tanır.

  Bıçaklı Vana Ne İşe Yarar?

  Bıçaklı vana, korozif, partiküllü, lifli akışkanların geçişini kontrol edebilmeye yarar. Bıçak ağızlı sürgüsü sayesinde geçiş yapan maddeyi sıkıştırarak durdurur. Bıçaklı sürgülü vanalar ilk olarak kağıt endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da artık birçok endüstride güvenilir tesisatlarına bir parçasıdır.

  Bıçaklı vana düşük basınç ortamlarında çalışabilir. Bu da valfin yağ, bulamaç, gres, kağıt hamuru, atık su gibi farklı yoğunlukta malzemelerin hat boyunca istenildiği gibi kontrol edilebilmesini sağlar. Bıçaklı sürgü hızlı bir şekilde contaya oturtularak istenilmeyen geçişler önlenir. Katı partiküllü tesisatlara karşı dayanıklıdır. Boru hattında bulunan her yabancı maddeyi bıçaklı sürgüsü yardımıyla kırabilir. Kısacası yapısı ve tasarımıyla yüksek kıvamlı ve partiküllü akışkanların geçtiği ortamlarda sorunsuz bir şekilde, sızdırmaz kontrol sağlar.

  Bıçaklı Vana Özellikleri

  Bıçaklı vana katı ve aşındırıcı partiküllerin geçtiği tesisat sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Vananın özellikleri sayesinde sorunsuzca açma kapama işlemleri yapabilmektedir. En iyi performansı tam açık ve tam kapalı konumdayken gösteren bıçaklı vana özellikleriyle birçok avantaj sunar. Bıçaklı vana özellikleri şöyledir:

  • Wafer, lug ve çift falanşlı montaja uygundur
  • Aşındırıcı partiküllerin korozyonuna karşı dirençlidir.
  • Bıçak sürgüsü akışa dik olarak hareket etmektedir.
  • Bıçak ağızı sayesinde lifli akışkanları kesebilmektedir.
  • Dişli kutulu, elektrikli, pnömatik, hidrolik aktüatör takılabilmektedir.
  • Tam sızdırmazlık sağlar.
  • Sık bakım gerektirmez

  Bıçaklı Vana Kullanım Alanları

  Bıçaklı vana sahip olmuş olduğu bıçak sürgüsü ve çalışma prensibinden dolayı diğer vana modellerine göre farklı avantajlar sağlar. Katı partiküllü ve lifli akışkanların olduğu sistemlerde kullanılabilirler. Çünkü bıçak sürgü geçişi durduran herhangi bir katı madde olduğunda o maddeyi keserek ham maddeye dahil eder. Bu nedenle bıçaklı vana birçok sektör için vazgeçilmez bir üründür.Bıçaklı vana kullanım alanları şöyledir:

  • Atık su tesisleri
  • Kağıt endüstrisi
  • Gıda endüstrisi
  • Ağır yağ ve hafif yağ kullanan tesisler
  • Çamur veya bulamaç kullanan tesisler
  • Sıcak su
  • Soğuk su

  Bıçaklı Vana Ölçüleri

  Bıçaklı vana ölçüleri satın almadan önce en fazla dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Vana ölçüleri monte edileceği yere uygun olmadığında düzgün biçimde çalışmamaktadır. Bu nedenle vanaların PN ve DN ölçülerine dikkat edilerek alınmalıdır.
  Bıçaklı vana ölçüleri şöyledir:

  Malzemeler :Pik, Sfero , Çelik , Paslanmaz Çelik, Özel Alaşımlar
  Bağlantı :Wafer, Lug, Çift Flanşlı
  Tahrik Ünitesi :Manuel, Dişli Kutulu, Elektrikli, Pnomatik, Hidrolik
  Sızdırmazlık:Metal Metale, EPDM, NBR, PTFE
  Sürgü Malzemesi:Çelik, AISI 304, AISI 316, AISI 316L, AISI 316TI
  Anma Çapı :DN 50 – 2000 2″ – 80″
  Anma Basıncı :PN 10 – 100 / Class 150 – 600
   

  BIÇAKLI VANA BOYUTLARI

  Wafer – Tek Taraflı Standart Bıçaklı Vana
  PN 10-16/Class 150DN 50-2000/2″ – 20″
  Bi Directional Bıçaklı Vana
  PN 10-16/Class 150DN 50-2000/2″ – 20″
  Bi Directional Bıçaklı Vana Özel Sürgülü
  PN 10-16/Class 150DN 50-2000/2″ – 20″
  Bıçak Sürgülü Vana – Madencilik
  PN 10-16/Class 150DN 50-2000/2″ – 20″
  Çift Sürgülü Bıçaklı Vana – Pnömatik Aktüatörlü
  PN 10-16/Class 150DN 200-2000/8″ – 20″
  Bıçaklı Vanalar – Silolar
  PN 10-16/Class 150DN 50-2000/2″ – 20″
  Yüksek Basınç Bıçaklı Vanalar
  PN 10-100/Class 150DN 80-2000/3″ – 20″
  Bi Directional Yüksek Basınç Bıçaklı Vanalar
  PN 40-100/Class 150DN 80-2000/3″ – 20″

  Bıçaklı Vana Fiyatları

  Bıçaklı vana çamur, hamur, lif, tortu gibi katı patiküllü akışkanların bulunduğu sistemde kontrolü sağlayabilmek için en güvenilir çözümdür. Bıçak sürgüsüyle katı partikülleri kesip tam sızdırmazlık sağlar. Bu vana çeşidinin hem kullanımı kolaydır hem de sağladığı avantajlar fazladır. Üstelik uygun fiyatlı olan bıçaklı vana, sektörde en fazla rağbet gören ürünlerimizden birisidir.

  Bıçaklı vana fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yıllardır sürdürmüş olduğumuz bütçe dostu fiyat politikamızla sektörde yer alan pek çok firmamızın ihtiyacını karşılamaktayız.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa