Patlama Diski

Patlama Diski
Malzemeler : Paslanmaz Çelik, PTFE, Hastelloy, Inconel, Nikel, Tantalyum
Bağlantı : Flanşlı, Wafer
Tahrik Ünitesi : 0.025 Bar – 160 Bar
Sıcaklığı : (-196 °C) –( +1200 °C)
Anma Çapı : DN 15 – 900 / 1/2” – 36“
Teklif Al

Patlama diski tesisatı yüksek basınç ve sıcaklıktan koruyan emniyet ekipmanıdır. Güvenilir tesisat ortamı için patlama diski kullanımı sık sık tercih edilir. Basıncı tahliye etmek için tek başına kullanılabildiği gibi emniyet ventiliyle birlikte de kullanılabilirler. Ekstrem sıcaklık değerlerinde çalışabilen patlama diski 1200 °C’ye kadara olan sıcaklarda kusursuz performans sergiler.

Table of Contents

  Patlama Diski Nedir?

  Patlama diski, sistemi aşırı basınçtan korumak için patlayarak basıncı düşüren emniyet cihazıdır. Yırtılam diski, patlama diyaframı, basınç emniyet diski olarak da bilinir. Ani basınç artışlarında sistemdeki ekipmanlar zarar görmesin diye kullanılır. Basınca hızlı bir şekilde tepki verdiği için basınç düşürmede en etkili ekipmandır.

  Patlama diski çok yüksek sıcaklık değerlerinde sorunsuz çalışabilmesi yönüyle diğer basınç düşürme vanalarından ayrışır. Sızdırmaz yapıya sahip olması emniyetli bir tesisat ortamı oluşturur. Basınca karşı hızlıca tepki almak için patlama diski kullanımı tavsiye edilir.

  Patlama Diski Çalışma Prensibi

  Patlama diski sistem basıncında ani bir değişim olduğunda milisaniyeler içinde basıncın stabil hale getirir. Patlama diski içerisinde tek kullanımlık bir zar vardır. Sitem basıncında artış veya azalış fark edildiğinde zar yırtılır. Böylece basınç hızlıca istenilen değere ulaşmış olur.

  Patlama Diski Ne İşe Yarar?

  Patlama diski basınç değişimini çok hızlı bir şekilde kontrol edebilmeyi sağlar. Diğer basınç çözümlerinin saniyeler ve hatta dakikalar içerisinde yarattığı etkiyi patlama diski yalızca milisaniyeler içerisinde yaratır. Patlama diskinin sağlamış olduğu diğer bir avantaj ise sızdırmazlıktır. Kullanıldığı sistemde akışkan sızıntısı olmasını engeller.

  Patlama Diski Nerelerde Kullanılır?

  Patlama diski pek çok önemli alanda kullanılır. Emniyet vanalarına göre çok daha düşük maliyetli olduklarından oldukça rağbet gören bir üründür. Emniyet vanasını çalışmaz hale gelebileceği durumlar mevcutsa prosese bir patlama diski eklenmelidir.

  Patlama diski kullanım alanları şöyledir:

  • Petrokimya
  • Havacılık
  • Tıp
  • Savunma sanayi
  • Nükleer
  • Kimyasal
  • İlaç endüstrisi
  • Gıda sektörü
  • Demiryolu
  • Petrol sahası

  Patlama Diski Çeşitleri

  Patlama diski emniyet açısından önemli bir ekipman olduğu için farklı proseslerde bu ürüne ihtiyaç vardır. Bu nedenle birçok patlama diski çeşitleri mevcuttur. Farklı teknik özelliklere sahip patlama diski çeşitleri yüksek kullanıcı memnuniyetine sahiptir.

  Ada Vana olarak üretilen patlama diski çeşitleri şöyledir:

  • Paslanmaz çelik
  • PTFE
  • Hastelloy
  • Inceonel
  • Nikel
  • Tantalyum

  Akışkan basıncından hatları koruyabilmek için uygun patlama diski seçilip monte edilmelidir. Yüksek hassasiyette çalışan ürünler olduğundan güvenliğe önem verilmesi gereken sektörler için elzemdir.

   

  Patlama Diski Fiyatı

  Patlama diski fiyatı teknik özelliklerine bağlı olarak değişir. Size özel patlama diski fiyatını öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. (-196 °C) – (+1200 °C) aralıklarında sorunsuz bir şekilde çalışan ürünlerimizle çözüm sunmaya hazırız. Yurtiçi ve yurtdışı stoklarımız sayesinde tüm vana taleplerinizi en kısa sürede karşılayabilmekteyiz.

  İLETİŞİM FORMU


  Adavana

  Tedarik ürünlerimiz arasında DIN –ANSI – API normlarında Sürgülü Vanalar , Glob Vanalar Kontrol Vanaları , Motorlu-Pnömatik-Hidrolik -Manuel Kumandalı vb çözümler yer almaktadır.

  ATÖLYE / DEPO

  phone_iphone0 226 461 50 57

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_onDevletyolu altı mah. incirlik sk. marin çarşı sanayi sitesi b blok no:15/2 /27-28 Altınova / YALOVA

  MERKEZ OFİS

  phone_iphone0 224 441 44 46

  mailinfo@adavana.com.tr

  location_on100.Yıl Mah. Hakan Sepetçi Cad. No:3 Arkat Plaza A Blok Kat:1 Daire:9 NİLÜFER/BURSA Nilüfer/ Bursa